0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda17. 2. 20213 minuty

Blatný: Počet těžkých covid pacientů může přesáhnout možnosti intenzivní péče

Číslo nakažených je rekordní, přesto je otevření malých obchodů i škol stále možné

Autor: Milan Jaroš

Hned dvě špatné zprávy přineslo úterý o tuzemské epidemii. Počet pozitivních testů přesáhl 12 tisíc, což je nejvíc od začátku ledna. A nakažlivější mutace koronaviru (takzvaná britská) už v západních Čechách převažuje. Děje se to, co epidemiologové předpovídali - tedy že rychleji přenosná infekce postupně může převládnout v celém Česku.

Ještě v pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že po dohodě s opozicí připraví návrh na otevření obchodů. Logika je podle ministra taková, že dosavadní opatření, tedy plošné restrikce, nejsou efektivní, a je tedy na místě zkusit jiný přístup: za přísných podmínek otevřít obchody a apelovat na občany, aby dodržovali hygienická pravidla. “Pojďme zkusit vrátit vzájemnou důvěru do společnosti,” nechal se slyšet ministr. S tím opozice souhlasila, podle dat, s nimiž pracuje, se v obchodech nakazí jen malá část lidí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Do úterka nicméně čísla nově nakažených (byť i tak v evropském srovnání velmi vysoká) stagnovala, ale středeční údaje jsou výrazně vyšší. Zda Havlíček své plány změní, není jasné. Na dotaz Respektu zatím neodpověděl. Podle expertů i malé zvýšení vzájemných kontaktů mezi lidmi znamená více infekcí a to si Česko v současnosti nemůže dovolit. O otevření obchodů má vláda jednat v pátek. Tam bude muset Havlíček přesvědčit i svého kolegu, ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Ten ve středu zároveň oznámil, že počet pacientů s koronavirem, kteří vyžadují intenzivní péči, hrozí přesáhnout možnosti tuzemského zdravotnictví. A mimo jiné se nechal slyšet, že je třeba se připravit na “zahájení fungování systému nedostatku vzácných zdrojů ve smyslu prioritizace pacientů jako například u hromadných neštěstí".

Jinými slovy na to, před čím lékaři dlouhodobě varují - ne každý, kdo bude potřebovat intenzivní péči, ji bude moci dostat. Šance těchto pacientů na přežití tak bude výrazně nižší. Kdo péči dostane, a kdo ne, budou rozhodovat lékaři. Podle některých lékařských hlasů už podobná praxe v nemocnicích funguje - nyní by se rozšířila. Hlavním důvodem je nedostatek personálu, který by byl schopný intenzivní péči poskytovat.

Otevření škol, další opoziční požadavek na vládu, se splní pravděpodobněji. Účast na výuce by podle ministerstva školství byla možná po rychlotestu. I o tom má vláda rozhodnout v pátek -  ale rovněž v případě škol experti varují, že jde o velký risk.

Spolu s varováním ohledně kapacity nemocnic Blatný oznámil, že se situace výrazně zhorší v celé zemi a zmínil možnost, že vláda nechá uzavřít více okresů než nyní. V současnosti je omezen pohyb v Trutnově, Chebu a Sokolově. Ať už páteční jednání dopadnou jakkoliv, v těchto třech okresech se obchody ani školy otevírat nebudou. Teoreticky je tedy možné, že vláda obchody i školy otevře – ale současně omezí pohyb v mnohem více okresech než nyní. Ve valné části země tak budou platit současné plošné restrikce.

Případným novým plošným opatřením už přitom Blatný podle středečního vyjádření příliš nevěří: „Plošná opatření nefungují, pokud nejsou dodržovaná na individuální úrovni. Myslíme si, že řešením je uvědomělý přístup každého z nás místo dalších plošných restrikcí,” řekl.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].