Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Až se EU zeptá, jestli maďarská společnost opravdu souzní s Orbánem

Opětovné vítězství dlouholetého premiéra se zdá pravděpodobné – a maďarská budoucnost nejistá

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Maďaři jdou volit. Rozhodnou o své vládě na další čtyři roky, ale nejen o tom - zdá se, že ve hře je i postavení země v Evropské unii a možná i v dějinách první poloviny jednadvacátého století. Když Viktor Orbán, který usiluje o čtvrtý mandát v řadě, říká svým voličům, že tentokrát jde opravdu o všechno, má zčásti pravdu. Jen nejspíš jinak, než to myslí.

Orbán vsadil svou politiku už před lety na Vladimira Putina a jeho Rusko. Podle pozorovatelů do poslední chvíle nevěřil, že Putin se do invaze sousední Ukrajiny skutečně pustí. Když se tak stalo, postavil svou kampaň na slibu “míru” a levných energií, což v praxi znamená zachování dodávek ruského zemního plynu. “Tahle válka není naše. Nenecháme se do ní zatáhnout, budeme sledovat vlastní, maďarský zájem,” opakuje svým voličům.

Budapešť sice přijímá uprchlíky z Ukrajiny a zatím neblokovalo unijní sankce proti Rusku, ale odmítá posílat ukrajinské armádě zbraně a přejezd transportů zbraní z jiných zemí přes své území. Deklaruje také, že utnutí ruského plynu a ropy bude na unijní půdě blokovat. Svým postojem si premiér Orbán a jeho vláda vysloužili rostoucí diplomatickou izolaci a ukrajinský hněv, který sdílí zbytek Unie.

Ale Viktor Orbán a jeho Fidesz si jdou neochvějně po své stezce. Na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ať už si konečně vyberou, ke které straně patří, odpověděla maďarská vládní média mohutnou kampaní proti ukrajinskému vedení a celé zemi. Vládní mediální moloch už roky opakuje ruský pohled za pomoci svých médií, která v drtivé většině provozují velmi nedůvěryhodnou a velmi průhlednou propagandu. Polovina voličů vládního Fideszu si přesto i díky nim myslí, že Moskva koná oprávněně, neboť ji Ukrajina ohrožovala. Devadesát procent voličů opozice naopak považuje ruskou invazi za neospravedlnitelnou agresi.

Není proto vyloučené, že v případě vítězství Fideszu se z Maďarska stane - alespoň v nejbližší budoucnosti - diplomatický vyděděnec v Unii. Tím je do značné míry už teď. Viktor Orbán prohrál dlouholetou partii, kdy se přes svou kritizovanou politiku udržoval v evropské lidové straně, nejmocnějším unijním politickém uskupení. Loni jej ale eurolidovci vypudili.

Poslední kapkou byla kampaň jeho vlády proti sexuálním menšinám. A tahle kapka přitom jen spadla do džberu pokusů o likvidaci nezávislé justice, potírání nezávislých medií i nevládek, ovládnutí institucí maďarského státu, mohutné korupce a zneužívání unijních fondů. Postoj Orbánovy vlády k ruské agresi na Ukrajině, který je srozumitelný (a odsuzovaný) napříč kontinentem, jen zhorší už tak mizernou maďarskou pověst mezi partnery a sousedy.

Celá věc má i praktický důvod, proč by si Unie mohla maďarský stát do budoucna držet od těla. Jak se ukázalo, tamní ministerstvo zahraničí bylo léta napadené ruskými hackery, kteří měli přístup k citlivým informacím a důvěrné komunikaci v rámci EU a NATO. Maďaři to věděli a nedokázali útok zastavit - a Rusové věděli, že Maďaři to vědí. Přesto pokračovali v nastoupené vstřícné (nebo podle kritiků podlézavé) politice vůči Rusku. Šéfdiplomat Péter Szijjártó na odhalení maďarských investigativců reagoval nesouvisejícím tvrzením, že ukrajinská vláda se snaží ovlivnit maďarské volby.

V nich jde opravdu o maďarskou budoucnost. Pokud Viktor Orbán a jeho strana opět zvítězí, Evropa se logicky může ptát: Znamená to tedy, že většina maďarské společnosti právě takovou vládu chce a že se zahraniční i domácí politikou Viktora Orbána souzní? A může dojít k odpovědi, že je třeba se k Budapešti chovat s náležitým odstupem.

A Viktor Orbán volby nejspíš skutečně vyhraje. Sjednocená opozice sice představuje nejtěžšího soupeře státostrany Fidesz za posledních dvanáct let, ale síly jsou nanejvýš vyrovnané, Fidesz spíš mírně vede. To by znamenalo jisté vítězství. Doposud platilo, že Fidesz možná opět vyhraje, ale může zapomenout na ústavní většinu, kterou získával i s méně než polovinou hlasů díky volebnímu systému napsanému na míru.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median už dokonce neplatí ani to. Fidesz podle propočtů agentury může na kýžených 133 mandátů sahat i letos. Velkou část poslanců volí Maďaři v jednokolových okrskových volbách, které vypadají stejně jako první kolo senátorských voleb v Česku. To velmi nahrává velké dominantní straně a čistě teoreticky může v každém z víc jak sta okrsků propadnout 49 procent hlasů. Volební systém Fideszu dobře sloužil a může mu posloužit i nyní.

Ale pokud by nálady nerozhodnutých na poslední chvíli dramaticky otočily proti vládní straně, může se trik obrátit proti svým strůjcům. Je to nepravděpodobné, ale každý hlas se může počítat – a možná se na to Fidesz připravuje. Hlavní kauzou je teď objev pytlů zničených hlasovacích lístků v rumunském Sedmihradsku. Tam žije početná maďarská menšina, která může volit poštou a v drtivé většině hlasuje pro Fidesz. Pytle v příkopu obsahovaly mnoho hlasovacích lístků pro opozici. Podezření zní: volební komise vybraly volební lístky pro opozici a zničily je. Věc šetří rumunská policie.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].