Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

A já mám mluvit slušně? Polsko zablokovaly protesty proti zpřísnění potratů

Reportáž z Varšavy: Vládní PiS je zaskočen, ale rozhodovat bude to, co se děje v hlavě Jarosława Kaczyńského

Varšava, protesty proti zpřísnění potratového zákona • Autor: Milan Jaroš
Varšava, protesty proti zpřísnění potratového zákona • Autor: Milan Jaroš

Deset minut před čtvrtou ještě přes varšavské Rondo Charlese de Gaulla plynule jezdily tramvaje, autobusy a auta. Že se v pondělí odpoledne něco chystá na jedné z nejznámějších křižovatek v centru města, uprostřed které roste palma, ale bylo zřejmé při pohledu na chodníky. Desítky mladých lidí se srocovaly u okraje silnic. Přesně ve čtyři pak vstoupili na přechody, spřízněná auta zastavila před křižovatkou - a hlavní město Polska se na šest hodin zastavilo. Stejně jako celá země. To samé se totiž stalo i na řadě dalších míst Varšavy a v desítkách větších i menších měst.

Pondělní blokáda byla další z protestních akcí proti nedávnému rozhodnutí polského Ústavního soudu. Pokud bude výrok publikovaný ve vládním věstníku, ještě zpřísní tamní potratovou politiku. Zruší se výjimka i pro plody s vývojovou vadou, v současnosti bylo legální jít v takovém případě na potrat. Tato možnost by nyní zůstala jen pro oběti znásilnění a případy, kdy hrozí matce smrt nebo vážná újma na zdraví.

De Gaullovo rondo se během pár desítek minut zaplnilo několika stovkami lidí. Konkrétní místa protestů byla kvůli policejním opatřením tajná, na facebookové stránce organizátorů se objevila až půl hodiny před začátkem. Přesto byla Varšava - město dlouhých bulvárů a ohromných křižovatek - během chvíle ochromená. Hadi stojících tramvají a autobusů rezignovaně vyplivli cestující, auta vypnula motory, bylo jasné, že se několik hodin nikam nepojede - ale až na pár výjimek to lidé uvízlí v zácpě brali s klidem.

“Jebat PiS,” křičí srocení s odkazem na zkratku vládní strany, která má Ústavní soud plně pod kontrolou a která se rozhodla potratovou politiku zpřísnit.  Zní tu i “Jděte do hajzlu”nebo “Bylo potřeba nás pořádně nas*at”.  Slova, která si protestující zjevně užívají, jsou reakcí na kritiku vládních politiků a velké části médií, kteří mladým vyčítali málo “politického taktu” a vulgarismy v prvních dnech protestů.

“Oni chtějí rozhodovat o našich životech a já mám hlavně mluvit slušně a bát se, abych nenaštvala nějakého voliče PiS někde bůhvíkde? Sorry, ale ne. Navíc žádné taktizovaní nefunguje. PiS a jeho voliči mi budou něco nakazovat, i kdybych mluvila spisovně celý život,” říká rozrušeně dvacetiletá Magda Simowiak. Nese kartonový transparent, který o jednom z konzervativních polských politiků hlásí, že se dívá na porno až do konce, protože čeká, že bude svatba.

Humor tu zní ostrý nebo černý, ale protesty jsou na většině míst po celou dobu mírné a klidné. Je tu jen hodně hluku, troubení aut a bubnování, policejní vrtulník se vznáší nad městem a někde klesne tak nízko nad hlavy davu, že není slyšet slova z megafonů. Velká část protestujících jde přes půl města k domu Jarosława Kaczyńského, šéfa vládní strany a nově i vicepremiéra, ale hlavně už pět let reálného vládce země. Tam už na ně čeká policejní kordon, před kterým se rozhněvaná mládež na hodinu usadí, řeční a skanduje - než jde zase hodinovým pochodem zpátky do města.

Varšava, protesty proti zpřísnění potratového zákona • Autor: Milan Jaroš
Varšava, protesty proti zpřísnění potratového zákona • Autor: Milan Jaroš

Stejné obrázky, jen v nižších počtech, se odehrávaly po celém Polsku. Včetně malých měst a včetně těch, která vždy platila za bašty vládní strany. PiS je ostrou reakcí zjevně zaskočen, jeho politici lavírují, že “určitě je možné nějak něco zmírnit” - výrok soudu ještě nebyl zveřejněn. Rozhodovat ale bude to, co se děje v hlavě Jarosława Kaczyńského, a to nikdo netuší. Vůbec není vyloučené, že naopak vsadí na ostrý kurz a neustoupí. Ostatně jak se shodují komentátoři, couvnout je teď pro PiS obtížné, skoro nemožné.

Držím palce tady mladým

Už v neděli v kostele na náměstí Tří křížů v centru Varšavy přerušili protestující mši a vstoupili do chrámu s protestním plakátem. To vzbudilo velké pohoršení, slova o “zneuctění chrámu” a “urážení věřících”.  Tadeusz Cimowski to vidí jinak. Nemá radost z toho, že někdo přerušuje mši, “ale dokud mi katolíci kvůli svojí víře budou říkat, co smím, tak mají smůlu. Jestli tak trpí tím, že někdo přerušil mši, tak mají zase smůlu. Jestli mají zásady, ať je dodržují. Ale mě jejich víra a zkorumpovaná církev nezajímá,” říká.

Fašistická Všepolská mládež - organizace blízká fotbalovým fanouškům a už několik let pořádající pod církevní ochranou své pochody, někdy i v kostelech - se rozhodla „chránit kostely“, vysílá k nim skupinky svých členů. Někteří duchovní se jejich misi nebrání*. V pondělí jsou tak i na náměstí Tří křížů. Pokřikují na sebe s protestujícími, směrem ke kostelu létají petardy a vajíčka, ale všechny od sebe odděluje a uklidňuje policejní kordon.

Varšava, protesty proti zpřísnění potratového zákona • Autor: Milan Jaroš
Varšava, protesty proti zpřísnění potratového zákona • Autor: Milan Jaroš

Jediné strkání nastává, když protesty víceméně utichly a policie se rozhodla náměstí vyklidit. To už je ale pozdě večer, město stále ještě do značné míry stojí a skupiny protestujících se procházejí vlahým večerem. Vypadá to trochu jako po vyhraném fotbalovém zápase. Další velké shromáždění se chystá na pátek - s heslem “Na Varšavu!” Do té doby bude k ruce policii i vojenské četnictvo, které vláda povolala.

Ostrým střetům pořádkových sil s protestujícími ale v pondělí ani z jedné strany nic nenasvědčovalo. Také proto, že rozsah protestů a míra podpory, kterou v širší společnosti mají, je i na polské poměry se zdejší silnou občanskou společnosti ohromný, “Helejte, já jim fandím,” říká ještě na začátku blokády s pobaveným úsměvem padesátník Jacek Karczowski, který sleduje mumraj z povzdálí. “Mně se to vlastně netýká, ale ta skupina starých chlapů, no, vlastně mých vrstevníků, je vážně arogantní. Držím palce tady mladým,” říká a postupuje trochu blíž, aby viděl na bubnovací číslo uprostřed křižovatky.

* V původní verzi článku jsme uvedli, že Všepolskou mládež přímo povolala církev. Za chybu  se omlouváme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].