Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zkumavka

Kauzy ve světě temné hmoty

„Jsou-li tam tvoři jako my, jsou-li tam žáby taky?“ dumal o vesmíru v Písních kosmických Jan Neruda. My se dnes ptáme jinak: Existuje kolem nás skrytý svět temné hmoty, celkově skoro pětkrát hmotnější než ten náš? Jak se za pár dní dočtete v novém vydání Respektu, astrofyzici jsou přesvědčeni, že ano, a přou se pouze o to, z čeho se vlastně skládá. Zkusme volně domyslet, co to může znamenat.

Tak třeba úplatky v onom skrytém světě: jsou pětkrát „hmotnější“ než v našem? Obsahují tam krabice od vína pětkrát více peněz? Střídají se tam politické kauzy pětkrát rychleji? Z toho se musí jednomu zatočit hlava. Používá „temný“ ministr Kalousek pětkrát více sprostých slov než ten náš světlý, tvořený běžnou zářící hmotou? A jak je to s odkláněním peněz od manželky? Hybnost takového pětkrát hmotnějšího balíku milionů je obrovská, jeho odklonění z dráhy musí být tudíž náročné.

Možná je to ale svět čistý, prostý všech špinavostí. Sliby jsou v něm pevnější, slova mají větší váhu, zákony se musejí dodržovat. Není divu, že s naším světem nijak neinteraguje, nevšímá si jej. Nejspíš se jej štítí.

O záhadách skrytého světa se můžete dočíst v pondělí. Vlastně již v neděli večer, kdy se na webu objevuje elektronický Respekt, ale též vyjde další Zkumavka s některými podrobnostmi, jež se do článku nevešly.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].