0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zblízka14. 6. 20102 minuty

S Mirkem proti korupci

Vznikající koalice si dala do vínku, že bude vládou proti zadlužování a „kabinetem pro právní stát a proti korupci“. O prvním není pochyb. Hlavně ODS a TOP 09 volby vyhrály s tématem, že Paroubek a spol. ženou Česko na hranu řeckého krachu, logicky tedy jejich prioritou bude ukázat, že přesně to oni nedopustí. Takže se můžeme těšit na řadu reforem (důchodovou, zdravotní, školskou), které dají veřejné finance alespoň trochu dohromady.

Jestli se ministrem spravedlnosti stane Jiří Pospíšil a splní své současné odhodlání – odvolat Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, vymést Němcům chlév a nadělit justici alespoň trochu samosprávy – můžeme se začít těšit i na ten právní stát.

Reklama

Horší to, bohužel, bude s nejpalčivějším problémem Česka, korupcí. Z podrobnějších analýz volebního výsledku stran vyplývá, že při současném rozložení sil v Poslanecké sněmovně to bude mimořádně náročný úkol. Zelení a lidovci, kteří měli nejlépe propracovaný protikorupční boj a podle všeho ho mysleli i vážně, se do Parlamentu vůbec nedostali. ČSSD, pro niž bylo potlačení korupce rovněž priorita, sice v dolní komoře je, ale v oslabené opoziční roli.

Naopak pro dvě hlavní strany možné budoucí koalice – ODS i TOP 09 – není na rozdíl od boje proti zmíněnému zadlužování, protikorupční boj kdovíjaká priorita. Signalizuje to například tvrdošíjnost, s jakou Miroslav Kalousek trvá na dokončení podezřelého stomiliardového ekotendru, který kdysi pomáhal ušít.

Jistě, z protikorupční komise, která tuhle agendu zpracovává pro vznikající vládu, padají různé prima nápady. Kdo by nechtěl zprůhlednění veřejných zakázek atd. Problém ale je, že komisaři neřeší, proč hlavní adresát těchto zlepšení – protikorupční policie – neumí anebo nechce pracovat ani s těmi dosavadními. Na co nám bude mít přísnější zákony, když instituce, kterou si ročně platíme stamiliony, aby je tvrdě aplikovala, to nedělá?

Tahle vláda si zkrátka povede dobře v ekonomické i zahraničně politické oblasti, ale zatím není moc důvod si myslet, že stejně úspěšná bude i v korupci. I když, při pohledu kdo v ní možná zasedne, by se chtělo škodolibě dodat – jak se to vlastně vezme.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].