Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zblízka

Překvapení v ODS

Na víkendovém kongresu ODS (fotogalerie ZDE) to tak trochu vypadalo jako na předvolebním mítinku Baracka Obamy. Ze všech stran padalo slovo „změna“ a když Miroslava Němcová překvapivě porazila Davida Vodrážku, sál propuknul ve „standing ovation“.

Ještě v sobotu byla přitom atmosféra celkem ponurá. Většina politiků bloumala kuloáry a krčila rameny nad tím, že vše je dopředu domluvené a že si „kmotři“ asi zase prosadí svoji (zvolením jihočeského vicehejtmana Kuby, nebo europoslance Cabrnocha, které pasovali na své koně). Řada z nich sice naznačovala, že se dohodám vzepře, zároveň ale nevěřili, že jich bude dost na to, aby je překazili.

Zvolení Němcové, Vondry a Pospíšila nicméně ukázalo, že tak špatně, jak mnoho delegátů odhadovalo, na tom ODS ještě není. Šok z nedávné drtivé volební porážky nakonec k moci vynesl to „nejlepší“, co v současné době ODS nabízí. Pospíšil se, byť mimo kamery, v minulosti vzepřel snaze zlomit justici v kauze Čunek, Němcová v parlamentu dlouhodobě prosazuje jeho zprůhlednění a nemá za sebou žádnou korupční aféru a Vondra má zase celkem jasnou vizi, jak stranu modernizovat.

Myslet si, že „dobrou volbou“ jsou problémy ODS v podstatě vyřešeny, by ale byla fatální chyba. Například v jižních Čechách nyní zuří těžký boj o tamní podobu partaje. Jde o to, jestli ji tam úplně ovládnou lidi napojení na neprůhledný byznys v čele s místostarostou Hluboké Dlouhým a vicehejtmanem Kubou, nebo ne. A v několika dalších regionech to není o moc lepší.

Jestli se tedy strana nechce dál marginalizovat a pomalu se vypařit z politického nebe, musí provést svoji očistu jaksi zgruntu. Jen o tom mluvit, už opravdu stačit nebude, teď jsou na místě jen razantní řezy: politici, kteří za sebou nemají žádnou vizi a jsou spojení s „kmotry“ (například David Vodrážka) by se neměli dostat do vznikající vlády a vzduch by se měl pořádně pročistit i v regionech. Sestavování pražské komunální kandidátky pro primátorské volby bude prvním lakmusovým papírkem, jak moc se ODS chce doopravdy proměnit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].