Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zblízka

Ohrožené reformy

Rýsující se středopravý kabinet aspiruje na největší proměnu Česka od roku 1990. Alespoň se to tak může jevit při letmé prohlídce rodících se programových kompromisů: chce dokončit dlouho odkládanou důchodovou reformu, zdravotní, sesekat přebujelé sociální dávky. Zároveň jeho budoucí lídři slibují zatočit s korupcí a dát víc nezávislosti justici. Chtělo by se zvolat třikrát bravo!

Nečekaný výsledek voleb přinesl šanci na změnu. Že k ní skutečně dojde, je ale stále hodně nejisté. Ani volby totiž nevyřešily jeden z klíčových problémů zdejší politiky – uzavřenost politických stran. Jestli v tomhle směru nedojde co nejdřív k nějaké pozitivní revoluci, jsou reformní plány vlády ohrožené.

Zdejší partaje, jak před časem trefně vystihnul kolega Jan Macháček, fungují na principu uzavřených konzerv. Jejich členové nejsou jasně ideologicky vyhranění, ve vztahu k voličům je nespojuje nějaký jasný a pevný zájem. Uvnitř stran se tedy spíše místo ideologických střetů vede nesrozumitelný boj o ekonomickou moc a prebendy. I proto ty časté názorové kotrmelce, které by v ideologicky vyprofilovaných stranách nebyly možné (ČSSD je nejdřív pro radar, pak proti němu; jedna část ODS je proevropská, jiná ne, další si s tím neví rady).

Nechci moralizovat, je jasné, že dvacet let kontinuální demokracie není to stejné jako dvě stě. Tradice a ideové zakotvení politiků tu samozřejmě nemůže být takové jako ve Velké Británii. Strany a jejich členové se logicky stále hledají.

Problém ale je, že zároveň uvnitř zdejších stran dochází k zajímavému fenoménu, který jde proti jejich jasnému názorovému ukotvení (jež je například zárukou prosazení v úvodu zmiňovaných reforem). Zdejší partaje jsou hodně uzavřené kluby a jejich členové dělají vše proto, aby to tak zůstalo. Umožňuje to snadnější život: v menší soutěži nikdo nemusí ověřovat a hájit své názory, zato se ale může pořádně soustředit například na ždímání veřejných zakázek, různé neprůhledné klientelistické srůsty atd.

Zkuste si teď podat přihlášku třeba do TOP 09. Nevezmou vás, mají stop stav. Netvrdím, že všichni v TOP 09 jsou temní rejdilové, ale minimálně nestojí o větší konkurenci. V pěti se moc prostě porcuje lépe než v padesáti. Navíc když víte, že vás dost těžko může na základě lepších myšlenek „odstavit“.

Vláda jistě nějaké reformy uskuteční. Česko se ale bude skutečně modernizovat, až ve chvíli, kdy se jeho strany otevřou veřejnosti a aktivně ji vyzvou, aby do nich vstupovala.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].