Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zblízka

Obrněná policie

Po minulém týdnu je jistější, že dvacetimiliardový tendr na obrněnce Pandur pro českou armádu zřejmě provázela korupce. Odhalení novinářů z Mladé fronty Dnes, kteří na to jako první upozornili v obsáhlém materiálu, tak opět otřáslo zdejším neprůhledným systémem úplatků. Po nedávném vystoupení dvou podnikatelů (v kauze manipulace půlmiliardového tendru na ČSÚ a v případu úplatného exstarosty Žabovřesk) je to třetí zásah do černého.

Na první pohled to může vypadat, že mocný a pracně budovaný korupční systém spojující vlivné a bohaté hráče, je ve svobodné společnosti nepřemožitelný. Jmenované případy ale jasně ukazují, že zdánlivě neprostupná hradba se může svalit kdykoliv. Není to totiž kdovíjak složité.

Vzhledem k tomu, že korupce je protizákonná a závisí jen na ochotě lidí držet ji v chodu (chovat se neférově, zločinecky, zbaběle…), stačí prostě loajalitu vypovědět a veřejně popsat slabé a problémové stránky systému. Nebo podobnou výpověď, jako to dokázala MF DNES, z aktérů dostat, aniž by to chtěli. Čím víc takových zásahů bude, tím větší šance je, že se prohnilý systém zhroutí jako domeček z karet.

Dobrou zprávou je, že obojí se v poslední době celkem daří. Problém je ale u podobných případů koncovka, kterou má v rukách policie a státní zastupitelství a která může dát veřejnosti jasný signál, že korupčnictví se tu prostě netoleruje. Pět hodin poté, co MF DNES zveřejnila své zjištění, přijeli do redakce rakouští detektivové (případ zasahuje i k našemu jižnímu sousedovi) a v detailu se zajímali o všechny informace. Ihned poté pak začali věc vyšetřovat.

„Nyní jsme započali se shromažďováním všech dostupných materiálů, další budou průběžně vyžadovány. Teprve po jejich důkladném vyhodnocení bude rozhodnuto o dalším postupu,“ uvedl se značným časovým odstupem v tiskové zprávě mluvčí zdejší protikorupční policie Roman Skřepek.

U případů, jako jsou armádní Pandury, je klíčové, aby policie začala konat co nejrychleji. Věci jsou čerstvé, ne všichni se stačili na všem domluvit. Detektivové tedy mají největší šanci něco zjistit. Zdejší policie jakoby ale stále dělala vše proto, aby raději neodhalila nic: přešlapuje na místě, vydává obecné a nic neříkající zprávy, vyčkává… Další důkaz, proč by bylo dobré, kdyby na úrovni EU vznikla colounijní policie, která by se zabývala klíčovými kauzami zasahujícími do více zemí.

Zapomeňme totiž už jednou provždy na to, že zdejší detektivové někdy něco vyšetří.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].