0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zblízka28. 3. 20102 minuty

Může ODS ještě vyhrát volby?

Když minulý čtvrtek Mirek Topolánek nedobrovolně předával žezlo volebního lídra Petru Nečasovi, působilo to celkem státnicky. Šéf ODS nemluvil o žádných spiknutích ani znechucení, působil docela uvolněně. Skoro si člověk při tom vzpomněl na proslulý projev Johna McCaina, kdy senátor po prohraných prezidentských volbách tlumil dav stoupenců a proti jejich libosti se hlásil k podpoře nového prezidenta.

Z mnoha stran teď zaznívá, že ODS volby prohraje. Podle mě to ale není automatické. V posledních měsících chyběl partaji étos a málokdo si ji dokázal spojit s nějakým zajímavým tématem. Dokola se řešili jen aféry a úlety jejího šéfa. S příchodem Nečase ale strana může získat novou energii, která jí tolik scházela a stočit tím k sobě pozornost. Vzpomeňme si na výměnu Jiřího Paroubka za Stanislava Grosse. Kdo by tehdy byl řekl, že tenhle „Franta z nouze dobrej“, jak tehdy sám sebe Paroubek nazval, může z deseti patnácti procent vytáhnout skomírající ČSSD skoro k vítězství.

Reklama

Jasně, do voleb tehdy zbývalo daleko víc času než dnes. I tak má ale ODS jistou šanci. S odchodem Mirka Topolánka totiž sociální demokracie ztratila dobrý a užitečný terč. Vymezovat se vůči Nečasovi to nebude mít tak lehké. Nemá za sebou aféry, nechová se jako papaláš, v ODS patří k jednomu z mála lidí, kteří mají nějakou vizi.

Hodně teď bude záležet především na samých občanských demokratech. S odchodem Topolánka další problémy a aféry samozřejmě nezmizí. Stále tu jsou regionální kmotři, stále je tu Pavel Bém a jeho smíchovské alter ego Milan Jančík. Kdyby se ale strana ještě před volbami dokázala zbavit těch nejzkompromitovanějších, nerozhádala se při tom a zároveň se voličům s hlubokou pokorou omluvila za svoji dosavadní přezíravost, má stále šanci dotáhnout ČSSD. A možná i vyhrát.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].