Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zblízka

Co ukázal případ Pitr?

Několik postřehů k chycení nejhledanějšího českého mafiána.

1. Zatčení Tomáše Pitra je zcela jistě policejní úspěch, ale tím opravdovým úspěchem bude až to, jestli policie bude ochotná Pitra využít k rozklíčování nedávné a hodně korupční minulosti Česka. Pitr má dost informací o podezřelé privatizaci Unipetrolu i prodeji Setuzy a podivné roli ministrů české vlády v těchto kauzách (Palas). Pokusí se policie Pitra vytěžit a konečně se tak pustí do politické korupce? Zatím nevíme.

2. Pitrovo chycení opět připomnělo, že výměnou za jeho informace mu nemá policie co nabídnout. V Česku jako jedné z mála zemí EU dosud neplatí tzv. institut korunního svědka, který umožňuje vypovídajícímu beztrestnost za poskytnutí exklusivních informací vedoucích k objasnění skutečně velkých zločinů. Pitr - otec sedmi dětí jistě nebude riskovat, že kdyby teď začal spolupracovat, odnese si za to další vězení.

3. Vláda sice zřízení institutu korunního svědka v programovém prohlášení má, ale jen velmi vágně a bez jasného data schválení. Nelze tedy očekávat, že by mohl být na Pitra uplatněn. Až příště budou ministři zase vykládat, jak moc chtějí proti korupci bojovat, je třeba se ptát, proč nezačnou třeba se zřízením institutu.

4. Jestli bude Pitr do Česka vydán, bude především hodně záležet na tom, jak kvalitně zdejší úředníci připraví žádost o jeho vydání. V případě Pitrova kolegy Krejčíře to dost odflinkli, výsledek známe všichni: Krejčíř si dál užívá horké jihoafrické slunce.

5. Nerad kritizuji kolegy, ale tentokrát mi to nedá: MFD zveřejnila jméno a fotografii muže, o kterém tvrdí, že byl v případu Pitr hlavní policejní informátor, který detektivy na Pitra navedl. Skvělý „otvírák“, ale tímhle průvalem je teď dotyčný bezpečnostně ohrožen. A to nemluvím o tom, jakou zprávu tím noviny vysílají dalším potenciálním informátorům. Takže až si zase budou kolegové stěžovat, že policie tu nedokáže nic vyšetřit, měli byt v hledání odpovědi po důvodech tentokrát začít u sebe.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].