0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla8. 11. 20093 minuty

Vláda nechce Rusy v Temelíně

Kabinet Jana Fischera se rozhodl razantně vložit do největší energetické zakázky současné EU – půlbilionové dostavby Temelína. Cíl ministrů je podle informací Respektu oslabit pozici ruské firmy Rosatom, která až doteď byla považovaná za horkého favorita tendru. Její možné vítězství totiž kabinet považuje za výrazné bezpečnostní riziko a klíč k tomu, zda budeme či nebudeme energeticky zcela závislí na nevyzpytatelném partnerovi z Východu.

  • Autor: Milan Jaroš

O dostavbu temelínských reaktorů mají zájem tři firmy: americký Westinghouse, francouzsko-německé konsorcium Areva a ruský Rosatom. Vítěze chce vlastník Temelína – společnost ČEZ – vybrat v další výběrové fázi příští rok, stavět se má v roce 2013. Kolik chce do projektu investovat, zatím společnost nespecifikuje. Neoficiálně se mluví o astronomické sumě půl bilionu korun, v níž jsou zahrnuty i tři ČEZem poptávané bloky v Dukovanech a slovenských Jaslovských Bohunicích.

Ačkoli byl dosud jako favorit považován Rosatom (zřejmě by byl schopný nabídnout nejvýhodnější cenu, což je hlavní kritérium ČEZu), s jeho možným vítězstvím to není tak jednoznačné. Zvláštní velvyslanec vlády pro „energetickou bezpečnost“ Václav Bartuška nyní zpracoval pro premiéra Jana Fischera a klíčové ministry zprávu, která volá po diverzifikaci zdrojů a dodavatelů energie. Nepřímo tak upozorňuje, že případná výhra Rosatomu představuje pro Česko zvýšené geopolitické riziko „závislosti“ na problematickém Rusku (energie je pro něj prostředek, jak ovlivňovat dění v zemích, které jako Česko považuje za svoji sféru vlivu).

↓ INZERCE

Na základě Bartuškovy zprávy se ministři rozhodli minulý týden konat. O věci jednali na uzavřené poradě ekonomických ministrů a shodli se na tom, že vláda do dalšího průběhu tendru „výrazně zasáhne“ – právě kvůli riziku závislosti na partnerovi označovaném i v té nejopatrnější diplomatické mluvě slovem „nevyzpytatelný“.

Hlavním způsobem, jak stát může uplatnit svůj vliv na temelínský tendr, je přes dozorčí radu ČEZ, v níž má své zástupce. Podle zákona jí ČEZ bude muset před druhým kolem výběrového řízení předložit ke schválení zadávací dokumentaci tendru včetně výběrových kritérií (v první fázi ČEZ obecně zjišťoval, kdo má o jaderný kontrakt zájem). Dozorčí rada má právo – nebude-li s kritérii spokojena – požádat ČEZ o jejich doplnění.

Tímto směrem je nyní namířena i aktivita vlády. „Hledáme cesty, jak oslabit pozici Rosatomu, protože jeho vítězství snižuje naši energetickou i politickou bezpečnost,“ říká zdroj z okruhu premiéra Fischera. „Není možné, aby hlavním kritériem na vítězství zůstala cena. Je potřeba zohlednit i další kritéria jako je třeba energetická bezpečnost.“ Zda bude požadavky vlády ČEZ akceptovat, není jasné – vedení společnosti to zatím nijak nekomentuje. Jisté je, že vyjednavači se o dohodu mají podle kabinetu pokoušet do konce listopadu. Jestliže nebudou úspěšní, chtějí ministři uplatnit „silové řešení“ a ČEZu své požadavky přes dozorčí radu „nařídit“ (což je rovněž možné). Rosatom by to sice z tendru přímo nevyloučilo, ale výrazně by to posílilo šanci na vítězství některého z dalších dvou zúčastněných hráčů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].