Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Supernova John

Cesta do hlubin nové politické hvězdy

Chtějte nezávislost! Ale ne po mě. (John) • Autor: Milan Jaroš
Chtějte nezávislost! Ale ne po mě. (John) • Autor: Milan Jaroš

České předvolební průzkumy brázdí nová štika. A konkurence na ní nenechává nit suchou: svižně stoupající strana Věci veřejné se prodírá záplavou spekulací, jejichž jádrem jsou neprůhlední sponzoři a podezřelé obchody. Důkazy chybí, ale fungování spolku, který na komunální úrovni okouzluje příznivce svou otevřeností, si přesto zasluhuje detailnější sondu.

Všichni chtějí Johna
Radek John neví, kde mu hlava stojí. Na schůzku dobíhá uřícený s omluvami o dvacet minut později, během rozhovoru mu dva mobily na stole neustále střídavě zvoní a pípají. „Všichni chtějí Johna, celá republika chce mluvit s panem Johnem,“ povzdechne si bývalý televizní novinář (55), dnes předseda Věcí veřejných (VV), a je zjevné, že mu tato role sedí. Zatím poslední případ, který „chce Johna“, má podobu muže z Olomouce, kterého prý dvacet let terorizuje soused. Takových lidí prý do sídla Věcí veřejných na pražském Smíchově dorazí „sto za den“, textových zpráv desítky, e-mailů a telefonátů tisíce. Další stovky lidí chodí právě teď na veřejná setkání po celé republice.

Nikde není psáno, že tito lidé s problémem se přetaví do voličské podpory. Nicméně průzkumy veřejného mínění vyvěšené okolo nás na stěnách naznačují, že je s touto partají třeba počítat. Průzkum agentury SANEP, v němž VV poprvé překročily pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, je sice nutné brát s rezervou (kolegové sociologové zpochybňují spolehlivost jejích dat), nicméně strana jde nahoru i jinde. Minulý čtvrtek v průzkumu agentury STEM sice zůstala pod pěti procenty, ale předstihla parlamentní lidovce i zelené. V pátek pak přišla data z Centra pro výzkum veřejného mínění, v nichž Věci veřejné rovněž předstihly zmiňované konkurenty a jako bonus získaly šest procent, čili vstupenku do sněmovny.

Tím, co podle sociologů a politologů jednoznačně táhne VV nahoru, je status nezpochybnitelné celebrity, jíž se v Česku těší Radek John. Někdejší úspěšný spisovatel si posílil po revoluci pozice vedením investigativního pořadu TV Nova Na vlastní oči, v němž se pravidelně objevoval na obrazovce nejsledovanější televize. S jeho jménem je už od té doby spojena aura bojovníka za zájmy občanů – v lednovém průzkumu společnosti GfK Johna coby nejdůvěryhodnějšího šéfa politické strany jmenovaly tři čtvrtiny a předstihl tak dokonce oblíbeného předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Když se výzkumníci ptali speciálně na „morální kredit“ a „antikorupční potenciál“, bývalý žurnalista se dostal v obou případech do trojice nejlépe hodnocených politiků.

Celý článek najdete v Respektu 8/2010, který vychází v pondělí 22.2. 2010.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].