Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Proč zrovna tady

Zpráva z obce, kde se pokoušejí pomáhat lidem v nouzi

Mít šanci odrazit se ode dna (Abé Staněk) • Autor: Karel Cudlín
Mít šanci odrazit se ode dna (Abé Staněk) • Autor: Karel Cudlín

"Tady ještě donedávna nebydlel ani jeden Rom,“ opakuje své stížnosti další návštěvě starosta severomoravské vesnice Uhelná Ludvík Juřík. Na podzim se podruhé chystá kandidovat za KDU-ČSL a nechápe, „proč ti lidé musejí být zrovna u nás“. Řeč je o dvaasedmdesáti Romech bydlících ve dvou bytovkách a jednom rodinném dvojdomku v centru obce. Do Uhelné se přistěhovali v posledních sedmi letech díky toleranci bývalé starostky Marie Surovíkové spojené s prací místního občanského sdružení Ester, které se už deset let pokouší v kraji pomáhat lidem na okraji.

Současný starosta si na nové sousedy nikdy nezvykl, ale mlčenlivé soužití dlouhá léta víceméně fungovalo. Teď se však situace nepříjemně zamotala.

Je to jen byznys
Ludvík Juřík sliboval svým sousedům, že „očistí Uhelnou od cikánů“ už před volbami v roce 2006. Další hlasování je přede dveřmi a starosta se k osvědčenému – byť zcela neoficiálnímu – heslu opět vrací. Jak by jejich vystěhování chtěl docílit, je ovšem v pětisethlavé obci záhadou. Domy, v nichž místní romská komunita bydlí, patří soukromému vlastníkovi, a ten je rád, že namísto někdejších „bílých“ neplatičů s desetitisícovými dluhy má v bytech platící romské nájemníky. Navíc 45 nových sousedů už má v obci trvalé bydliště.

Většina romských rodin přišla do Uhelné z okolních vesnic. Přilákala je sem práce již zmíněného sdružení Ester. Jeho zájem vyvolala už před deseti lety existence dvou bytovek, jejichž majitel z nich během let postupně vystěhovával obyvatele, kteří dlouhodobě neplatili nájem.

Tým zaměstnanců Ester přišel s nápadem nastěhovat do uvolněných bytů chudé Romy z blízkého okolí a pokusit se je vytáhnout ze dna. Noví obyvatelé díky sdružení postupně získali práci a vyhrabali se z nejhoršího. Soužití s místními nebylo nikdy úplně ideální (v obci stoupla drobná kriminalita, stížnosti na hluk nebo na příliš rozjívenou romskou mládež), ale vážnější problémy nikdo nezaznamenal.

Situace se začala komplikovat v posledních měsících, a to u dvou rodin. První šestičlenná přišla před několika měsíci z patnáct kilometrů vzdálené Vidnavy pěšky, o hladu a se třemi igelitkami, v nich měla většinu svého majetku. Druhá rodina je v tíživé finanční situaci, kdy pěti dětem a dvěma dospělým zůstává po zaplacení nájmu a energií 17 korun na den. Navíc otec začal nedávno hojně holdovat alkoholu a svou frustraci si vybíjí na své pošesté těhotné manželce.

Skutečný konflikt mezi starostou a lidmi z Ester se naplno rozhořel před několika týdny.

Pokračování článku najdete v Respektu 36/2010, který vychází v pondělí 6. 9. 2010. Vesničku Uhelnou zachycenou objektivem Karla Cudlína si můžete prohlédnout ve fotogalerii, která vyjde tentýž den na webu Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].