Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Probouzení z kómatu

Brněnská výstava Signály z neznáma je zatím nejobsáhlejší přehlídkou prvního století českého komiksu

Fenomén ve světovém kontextu významný asi jako český tramping. • Autor: Archiv
Fenomén ve světovém kontextu významný asi jako český tramping. • Autor: Archiv

Holohlavý kluk sevře mezi prsty květinu, aby ji utrhnul. Vtom jeho tělem škubne podivná síla a údy mu vystřelí do vzduchu. Strakatý kozel nad ním kroutí hlavou: „Co to ten Frantík bláznivej vyvádí?“ Za zdí se zatím chechtá soused, který na místní dvojici šprýmařů, Frantu Vovíska a kozla Bobeše, nastražil past – květina není pravá, je to imitace napojená na drát pod proudem. Výjev komentují neumělé veršíky, které celou grotesku v podstatě jen popíší. Tak začíná podle kurátorů výstavy Signály z neznáma první český úspěšný komiksový seriál. Jeho první díl vyšel v roce 1922 a jeho autorem je Josef Lada.

Jde o dílko dosti infantilní, ale to již k počátkům brakového žánru přirozeně patří. Co už přirozené není, je zatuhnutí českého komiksu v tomto larválním stadiu v podstatě až do pádu železné opony. Probleskoval sice všemi obdobími českých dějin 20. století, včetně nacistické i komunistické totality, ale jeho často přidušené projevy připomínaly spíš ony tajuplné signály z neznáma než bující tradici.

„Tahle výstava svědčí o tom, že se komiks v českém prostředí konečně etabloval,“ říká jeden z kurátorů Tomáš Prokůpek. „Ještě před pár lety by něco takového nebylo možné. Respektovaná výstavní instituce typu Domu umění města Brna by se do podobně koncipované výstavy nepustila, nedostali bychom grant, nepodpořila by nás akademie věd…“

Současnou kondici českého komiksu dokládají velkoformátové malby úspěšné šestice reků vystavených v sále „Nových hrdinů“. Je mezi nimi třeba Alois Nebel nebo Oskar Ed, kteří se dočkali vydání v zahraničí, a první z nich se objevil dokonce na plátnech kin. V médiích jsou hojně zastoupeny komiksové stripy, stabilně vycházejí komiksová periodika, o víkendu skončil další ročník KomiksFEST! a najdou se i autoři tvořící primárně pro zahraniční vydavatele (například Lucie Lomová vydává své kreslené příběhy ve francouzském nakladatelství Editions de l’An 2). Vzhledem k historickým okolnostem lze mluvit o malém zázraku.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].