Z vazby k soudu jako svědek
Z vazby k soudu jako svědek • Autor: Karel Cudlín

Sám Petr Nečas dnes toto pouto se svým obvyklým odstupem shrnuje do věty: „Máme spolu vztah a ten vztah je pevný.“ Vezmeme-li v úvahu, že právě spojení s Nagyovou rozmetalo jeho premiérskou kariéru, rozvrátilo rodinu a zničilo pověst pana „čistého“, jsou to slova lásky. A o ní je tento příběh.

Pro Janu Nagyovou to byl důležitý vzkaz. Hned v prvním novinovém rozhovoru, který Petr Nečas poskytl po své premiérské rezignaci, jí skrze slova o „pevném vztahu“ poslal do cely signál, že s ní dál ve svém životě počítá. Nečasova osudová žena, která v půli června skončila po rozsáhlé policejní razii kvůli podezření z vážných zločinů ve vazbě, se tak mohla po mnoha dnech nejistoty opřít i o něco jiného než jen o tři romány, jež si nechala poslat do vězení rodinou.


Veřejně poskytované rozhovory byly zároveň až do předminulého týdne, kdy byla Nagyová z vazby propuštěna, jediným možným kanálem, přes nějž mohl Nečas se svojí dnes již bývalou šéfkou dnes již bývalého kabinetu udržovat kontakt.

Jana Nečasová a Petr Nečas - Ilustrační foto.
Jana Nečasová a Petr Nečas – Ilustrační foto. • Autor: HN
„Zažívám nyní náročnou situaci. Fyzicky i psychicky,“ popsala Nagyová během zadržení svůj stav. Stalo se tak, když ještě během pobytu ve vazbě musela přijít svědčit v případu bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka - na kterého Nečasem kontrolovaný Úřad vlády loni na podzim podal trestní oznámení za údajné vynesení informace o stotisícových odměnách udělovaných Nagyové premiérem. Před soud zatčená ředitelka předstoupila znatelně pohublá v temně černém kostýmku a po celou dobu výpovědi se jí viditelně chvěly hlas i ruce.

Sblížení se s Nagyovou, které na svém vrcholu zlomilo Petru Nečasovi vaz, přitom původně nebylo nijak osudové.

Tweetni to

Podobné rozrušení teď zmítá také Petrem Nečasem. Po odchodu ze Strakovy akademie požádal svého řidiče, aby ho ve vládním superbu – na nějž má i po rezignaci ze zákona na přechodnou dobu nárok – vozil ještě další tři měsíce, protože sám řídit by nyní kvůli „špatnému psychickému stavu nedokázal“.

Už tak velký stres pak znásobilo to, že ještě nedávno Nečas ani nevěděl, kam se jít v noci vyspat. Svojí dlouholeté manželce, s níž dva dny před vypuknutím aféry podal žádost o rozvod, totiž přenechal jejich pražský byt a nejpozději dnem abdikace se musel vystěhovat i z vládního Hrzánského paláce, kde přechodně bydlel.

Na pořízení vlastního bydlení kvůli soudem vyměřeným alimentům ve výši čtyřiceti dvou tisíc korun nemá Nečas do budoucna dostatek prostředků (jeho poslanecký plat je jen o čtrnáct tisíc korun vyšší), takže mu narychlo musela vypomoci až předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová: přidělila mu byt jedna plus jedna v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici. Nečas, jenž má na něj jako mimopražský zákonodárce nárok, v něm pak byl po většinu svého času.

titulka ipad
titulka ipad • Autor: Respekt
Když se zrovna nepřipravuje na výslech policií, tráví expremiér volné chvíle se svými dětmi, především s nejmladší dcerou. Návštěvníci Prahy je tak nedávno mohli potkat, jak o jednom z víkendů společně s japonskými turisty jezdí v zábavním motorovém vláčku po Malé Straně. Sblížení se s Nagyovou, které na svém vrcholu zlomilo Petru Nečasovi vaz, přitom původně nebylo nijak osudové.

Celý příběh vášně, která změnila českou politiku, najdete v Respektu 31/2013.

banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte