Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z nového čísla

Můj obchod s Klausem

S Karlem Schwarzenbergem o zákulisí velké politiky

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg • Autor: Matěj Stránský

Až doteď ty kroky nedávaly logiku. Premiér prezidentu Václavu Klausovi podepsal amnestii, díky níž se na svobodu dostaly desítky tunelářů, ministr zahraničí udělal v tu samou dobu velký obrat ve věci jmenování diplomatů: i když původně nesouhlasil se jmenováním šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta velvyslancem ve Vatikánu, na přelomu roku na něj nečekaně kývl. A prezident Klaus najednou zhruba ve stejném čase podepsal daňové a další zákony vlády, proti kterým předtím nesmiřitelně vystupoval.

Záhadná politika vlády a nedávno skončeného prezidenta ale teď přece jen dostávají větší smysl. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž v bilančním rozhovoru pro Respekt poprvé otevřeně připustil, o čem se až dosud jen spekulovalo. A sice, že ministři uzavřeli s Václavem Klausem politický obchod, jehož podstatou bylo, že výměnou za splnění jeho požadavků jim prezident nebude vetovat důležité normy, bez nichž si členové kabinetu mysleli, že by další existence vlády nedávala moc smyslu.

Forejtovo jmenování diplomatem jste opakovaně a velmi razantně veřejně odmítl. Na sklonku roku jste ale nečekaně otočil a souhlasil. Co se změnilo?

V politice někdy platí „Do ut des“, „Dám, abys ty dal“.

No a co jste tedy dostal?

To, že pan prezident podepsal všechny zákony, které do té doby odmítal a které byly pro další fungování a smysl vlády, v níž působím, zcela zásadní. Daňové změny, rozpočet, restituce, které nakonec nevetoval a tak dále.


Jak takový obchod probíhá. To prezident jednou vytočí na telefonu vaše číslo, pozve vás na Hrad a tam vám to napřímo řekne?

Nikdy ne takto.

Jak tedy?

Prostě jsem dostal jasnou zprávu od někoho, komu důvěřoval, a vím, že dlouhou dobu pana prezidenta Klause znal a tak dále.

Šlo o Alexandra Vondru, kterému důvěřuje jak prezident, tak vy?

Zásadně nebudu nikoho jmenovat. Když jsem ale zvážil dopad, co je důležitější pro Českou republiku, tak jsem řekl, že když všechno bude ze strany prezidenta podepsáno, tak podepíšu také.

V čem všem jste ustoupil? Co po vás Václav Klaus požadoval?

Ode mne toho Forejta. Co vyžadoval od premiéra a od ministra financí, to nevím.

18. - 24. března 2013, č. 12/13
18. – 24. března 2013, č. 12/13 • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Nešlo u premiéra o kritizovanou amnestii, jejíž signování od něj Václav Klaus potřeboval?

Možná. Já nevím…


V rozhovoru, jehož celá verze vyšla v aktuálním Respektu, Karel Schwarzenberg dále mluví o důvodech, proč dál zůstat v politice, o svém vztahu k prezidentům Havlovi, Klausovi a Zemanovi a také o tom, proč si myslí, že voliči jeho straně v parlamentních volbách „nakopou zadek“.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte