Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Květiny na pohřeb

O epitaf se postará cenzura a útoky hackerů

První firma, která to řekla naplno. Foto: Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz
První firma, která to řekla naplno. Foto: Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

„Je to pro nás dlouhodobá záležitost,“ napsal před čtyřmi lety představitel Googlu, když společnost na čínském trhu spustila dobrovolně cenzurovanou verzi svého vyhledávače. Nyní se Google nechal slyšet, že kvůli údajným hackerským útokům na jeho službu elektronické pošty a stále přísnějšímu omezování svobody slova na čínském internetu bude možná nucen ze země odejít. Jak Google správně poznamenává, tato změna postoje by mohla mít „dalekosáhlé následky“.

První firma, která to řekla naplno. Foto: Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz
První firma, která to řekla naplno. Foto: Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

„Nový přístup k Číně“, jak tento obrat nazval hlavní právník Googlu David Drummond, když ho 12. ledna komentoval na oficiálním firemním blogu, rozhodně popudí čínskou vládu. Tamější úřady jsou na zahraniční kritiku čínské kontroly internetu háklivé. V oficiálních zprávách se neobjevila dokonce ani nepřímá kritika čínské internetové cenzury, kterou během své listopadové návštěvy pronesl prezident Barack Obama. Pokud Google v Číně zavře krám, byl by po mnoha letech první velkou zahraniční firmou, která by takovýto krok učinila ve jménu svobody slova.

Drummondův článek se vymyká obvyklé rétorice zahraničních nadnárodních společností i tím, jak otevřeně poukazuje na Čínu coby na původce hackerských útoků. Uvádí, že v polovině prosince Google odhalil „vysoce propracovaný a zacílený útok“ na své počítačové systémy, který „pocházel z Číny“. Firma zjistila, že útoku bylo vystaveno nejméně dvacet dalších velkých společností z různých odvětví. Jedním z primárních cílů útoku na Google prý zřejmě bylo získat přístup k elektronické poště čínských bojovníků za lidská práva, kteří používají službu Gmail. Hackerům se podařilo částečně proniknout do dvou e-mailových účtů.

Drummond píše, že „třetí osoby“ měly „běžně“ přístup i do gmailových schránek desítek dalších obhájců lidských práv v USA, Evropě i samotné Číně. Na rozdíl od prosincového útoku tu zřejmě šlo o phishingové podvody či malware nainstalovaný v počítačích uživatelů, a nikoli o přímé útoky na systémy Googlu. Toto všechno spolu s loňskými snahami vlády ještě více na webu omezit svobodu slova prý vedlo Google k „přehodnocení možnosti“ podnikání v Číně.

Společnost se rozhodla přestat cenzurovat výsledky hledání svého čínského vyhledávače Google.cn. Podle Drummonda to dost možná povede k ukončení provozu Google.cn i čínských kanceláří firmy. Když se Google přes silnou kritiku západních obhájců lidských práv rozhodl v roce 2006 založit Google.cn, zdůvodňoval své rozhodnutí tím, že Čína jeho necenzurovaný vyhledávač Google.com často blokuje. Tvrdil, že bude raději nabízet cenzurovanou službu (obsahující varování uživatelům, že výsledky jsou filtrovány) než vůbec nic. Čína by necenzurovaný vyhledávač na svém území rozhodně nepovolila.

Celý článek najdete v Respektu 03/10.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].