Literární historik Med: V knihovně mám 13 tisíc svazků
Literární historik Med: V knihovně mám 13 tisíc svazků • Autor: Milan Jaroš

„Nejhorší je, že je nestihnu všechny přečíst,“ říká Jaroslav Med (82) s pohledem upřeným na své knihy. Moc jiných možností, kam se podívat, ostatně ani nemá. Police se svazky ve dvou řadách zabírají většinu stěn pracovny i podstatnou část ložnice. Od majitele dejvického činžovního domu, kde bydlí, si dokonce nechal vykachlíkovat sklep proti vlhkosti – dnes v něm skladuje stohy kulturních časopisů, které se mu již do bytu nevejdou.

:: Máte domácí knihovnu? Vyfoťte ji a výsledek nám pošlete na adresu digital@respekt.cz (předmět: Moje knihovna) ::

Když Jaroslav Med říká, že svou sbírku během života nedočte, nejde o povzdech starého muže, ale výsledek pečlivé statistiky. V deseti letech dostal od tatínka k narozeninám sešit, aby si vedl čtenářský deník. Od té doby už popsal sešitů několik, žádnou knihu prý nevynechal. Poslední položkou v seznamu je detektivka Kniha Špekouna Ollieho od Eda McBaina. Dočetl ji včera před spaním – má pořadové číslo 7333. „A v knihovně mám 13 tisíc svazků,“ shrnuje Med. „Takže nemám šanci.“


Med je profesí literární historik a jeho čtenářská vášeň tak do jisté míry souvisí s povoláním. Jeho byt však můžeme vnímat i jako obecnější výpověď o tuzemské povaze. Osobní knihovny u nás mívaly mimořádné postavení. Už od národního obrození k pracovně českého měšťana neodmyslitelně patřila bytelná truhlářská práce zaplněná dlouhými řadami svazků. Svou bibliofilií Češi dokonce předčili většinu Evropy. Éra velkých knihoven dnes ale pomalu končí. A nahrazuje ji nejistota, jak bude vypadat vlastnictví a půjčování knih v digitálních časech.

21. - 27. dubna, č. 17/2014
21. – 27. dubna, č. 17/2014 • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Jaké zásoby knih nashromáždili Češi? Jak se mění role velkých knihoven? Stane se vbrzku základnou osobního vědění budoucnosti namísto nábytku e-knihovna? Na jaké to však naráží překážky? Jaké tituly a žánry se budou nejdřív digitalitovat? Zvládnou čtečky zmatek formátů? A je tu jeden málo známý fakt: e-knihy nepatří čtenáři, který si je koupil. Ve smluvních podmínkách prodejců, které obvykle odsouhlasíme jedním kliknutím, totiž stojí, že e-knihy se zákazníkovi pouze licenčně zapůjčují.

O tom všem čtěte v novém vydání Respektu 17/2014, které vyšlo v úterý 22. dubna (digitálně je k dispozici už od neděle na iPad/iPhone, čtečkách Amazon Kindle a také v audio verzi).

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte