Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Doba postemailová

Čím dál víc lidí štvou stovky e-mailů denně a hodiny strávené jejich vyřizováním. Otevírá se jim nová možnost - žít bez e-mailu, a přece vyřídit vše podstatné.

Nové metody by měly zefektivnit komunikaci • Autor: Globe Media /  Reuters
Nové metody by měly zefektivnit komunikaci • Autor: Globe Media / Reuters

Jednoho dne Luis Suarez neodeslal ani jeden e-mail. Neodeslal ho ani druhý den a dnes už e-maily neposílá pět let. Kupodivu za tím nestojí žádná osobní tragédie – právě naopak. Na odmítání e-mailu si Suarez vybudoval svou kariéru „apoštola“ doby postemailové, jak sám sebe rád označuje.

Jak muž zaměstnaný u počítačové firmy IBM dokáže pracovat a žít bez e-mailu? Svou komunikaci postavil na takzvaných sdílených či kooperativních platformách. Když se to zjednoduší, své odpovědi na zprávy svých kolegů prostě věšel na jakousi elektronickou nástěnku, k níž měli všichni přístup – pro začátek si ji můžeme představit zhruba jako Facebook. Nástěnka je dostupná v cloudu, tedy na určité internetové adrese, kam je možné se dostat odkudkoli a kterýkoli zaměstnanec se může podívat, co kdo komu píše, jak postupuje plnění úkolů, co se ve firmě řeší.

67 graf email novy • Autor: Respekt
67 graf email novy • Autor: Respekt

„Řekl jsem si, že musím najít způsob, jak být v práci efektivnější než trávit denně dvě hodiny vyřizováním stovky příchozích e-mailů. Kolegové si mysleli, že jsem se zbláznil, když jsem jim řekl, že končím s e-mailem. Před pěti lety jsem byl sám, dnes jsou nás tisíce,“ káže apoštol na svých přednáškách po celém světě – na konci března také v Praze. A dále: za tu dobu vzrostl zásadně i jeho vliv ve firmě, protože místo pár adresátů zaslaných e-mailů čtou nyní jeho firemní vzkazy tři tisíce zaměstnanců IBM. Se všemi těmito lidmi si každý den vyměňuje nápady. Suarez tvrdí, že sdílením informací a odmítnutím e-mailu získal mnohem víc než jen úsporu času – nový myšlenkový koncept práce.

Pošta v koši

I když nemusíme věřit všemu, co Juan Suarez tak plamenně hlásá, jedno je jisté: e-mailů je hodně a stále jich přibývá. Na počátku tisíciletí si planeta vyměnila třicet jedna miliard e-mailů denně. Před pěti lety to bylo už sto sedmdesát miliard a teď je to dvojnásobek. Statistiky z Česka nemáme, ale stačí se podívat na druhého největšího českého provozovatele portálů Centrum.cz – spravuje pět milionů e-mailových adres v Česku, na Slovensku a v Chorvatsku a procedí přes své servery přes tisíc e-mailů každou sekundu, což je přes sto milionů přijatých zpráv denně. Jenom pět procent nakonec skončí ve schránkách adresátů, zbytek je nevyžádaná pošta a spam – i tak je to ale pět milionů e-mailů denně, jež musí někdo otevřít, přečíst a zodpovědět.

Kolik času vám denně zabere vyřizování elektronické pošty? Jak se zbavit záplavy e-mailů? Jaké jsou moderní způsoby spolupráce a nahradí do budoucna zcela e-maily? Dočtete se v Respektu 17/2013.

banner Respekt zamcene • Autor: Respekt
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].