0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Z nového čísla17. 5. 20142 minuty

Babiš Babišovi

Strategický vládní nákup a střet zájmů ministra financí

Permanentní střet zájmů? • Autor: Milan Jaroš

Stát začal vyjednávat obchod, který by měl podle vládních politiků zachránit zásobování Česka benzinem a naftou. Ministerské argumenty jsou srozumitelné, přesto vyjednávání přináší jedno velké riziko. Ministra financí Andreje Babiše staví do podezření velkého střetu zájmů, protože na obchodě může nepřímo profitovat i jeho Agrofert.

Když stát prodával před deseti lety petrochemický kolos Unipetrol, který ovládá i tuzemské rafinerie ropy, asi nikoho nenapadlo, že stejný stát – reprezentovaný dokonce zčásti vládou stejné strany ČSSD – bude později usilovat o to, aby si kus firmy koupil zase zpátky. Přesně to se ale teď děje.

Reklama

Ministři průmyslu a financí, Jan Mládek (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), začali připravovat strategický obchod, jenž svým rozsahem i významem v posledních letech nemá obdobu. S hlavním akcionářem Unipetrolu, kterým je polský kolos PKN Orlen, chtějí jednat o možnosti koupě rafinerie v Kralupech. Ta je specializovaná na výrobu benzinu, nafty a leteckého petroleje, a pokud by ji stát získal, ovládl by velkou většinu výroby pohonných hmot v zemi.

Důvodem transakce jsou obavy státu, že by výhledově mohli nynější majitelé kralupskou rafinerii zavřít. Jenže i nad záchrannou akcí státu visí jedna obava – Babišův agrochemický kolos Agrofert je totiž v petrochemickém průmyslu vedle Unipetrolu velkým hráčem a obě firmy spolu mají stamilionové obchody. S polskými majiteli má však Babiš zároveň nevyřízené staré účty. Další věc je, že Babiš ve velkém obchoduje se státní firmou Čepro. A právě ta má být klíčovým článkem připravované transakce,  neboť by měla odkoupit od Unipetrolu rafinerii.

Co by hrozilo v případě, pokud stát rafinerii neodkoupí? Co doporučuje sám Babiš? Proč je rafinerie v problémech a jaké jsou nevýhody rozdělení celého původně propojeného průmyslu. V čem spočívá střet zájmů ministra financí? Na čem Babiš v petrochemickém průmyslu nejvíc vydělává? Jak už dříve prosadil své zájmy? A jak je nás vůbec střet zájmů definován?  Čtěte v novém Respektu 21/2014, který vychází v pondělí 19. května 2014 (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].