Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Veteránka studené války

Zuzana B. je veteránem studené války. Pan Patizon je o tom přesvědčen. Podepsala Chartu 77 už v sedmdesátých letech, patřila mezi činné opozičníky, což ji počátkem osmdesátých let přineslo velkou pozornost StB, tlak, nemožnost najít zaměstnání, hrozbu vězení a nakonec nucenou emigraci.

Pro jistotu opakuji. Nucenou. Zuzanu a dvě stovky dalších disidentů Státní bezpečnost přinutila odejít do zahraničí a před odjezdem se museli zříci československého občanství. Azyl a novou vlast našla Zuzana v Rakousku. Dnes má zákonný nárok být prohlášena za účastnici třetího odboje a stejný nárok na stotisícové odstupné, které současná společnost nabízí za boj proti komunismu v době totality. O té ceně nebudeme debatovat. Důležitější je příběh Zuzany. Pan Patizon mě varuje, abych nepoužíval fráze, ale je to příběh jako od Kafky.

Zuzana totiž nemá nárok na oficiální uznání veteránkou studené války. V Česku o ně může žádat pouze český občan. A to Zuzana není, stala se Rakušankou. Statisíce lidí emigrovaly z komunistického Československa – z jakýchkoli důvodů – dobrovolně. Komunistický soud je následně zbavil občanství. Zákon schválený v devadesátých letech jim pak automaticky protizákonně odebrané občanství vrací.

Zuzana a s ní další dvě stovky disidentů mají problém. Občanství se sami zřekli už před odjezdem. Sice pod tlakem, vydíráním hrozbou vězení či dokonce po opakovaném zadržování na osmačtyřicet hodin či absolvování vězení. Nemají tedy nárok na automatické vrácení občanství a musí o ně žádat. To je ale problém. Tak třeba pro Zuzanu by to znamenalo ztrátu rakouského občanství, protože by si požádala o jiné. Rakouské by jí zůstalo pouze v případě, kdyby jí české úřady vrátily české občanství samy ze své vůle. To ale podle zákona nemůžou. Zuzana si totiž sama požádala před lety o zrušení občanství a musela se dokonce tehdy vyplatit. Na rozdíl od těch, kteří emigrovali „ilegálně“.

Tím, že nemá občanství, nemá nárok být uznanou třetí odbojářkou a samozřejmě ani nárok na finanční náhradu – která mimochodem není o moc větší, než suma, kterou musela Zuzana zaplatit za nucené vyvázání ze svazku s komunistickou vlastí.To jsou paradoxy, říká pan Patizon, spokojený s tím, že si konečně u mě prosadil napsání věci, na níž má nějaký velký osobní zájem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].