Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Protikorupční tažení Radka Johna

Ministr vnitra Radek John představil svou koncepci boje proti korupci. Na tiskovce, která se zásluhou krátkého vystoupení jeho stranické kolegyně a předsedkyně jeho poradenského protikorupčního orgánu Markéty Reedové měnila v předvolební mítink komunálních voleb Věcí veřejných.

Radek John nepředstavil vůbec nic světoborného a vlastně jediné co po tiskovce člověka napadá je zeptat se jeho strany jak to s bojem proti korupci ve skutečnosti myslí. Zdá se, že špatně. Zkusme si připomenout těch pár bodů, se kterými ministr přišel. Institut převodu majetku, jinými slovy předstíraný převod peněz uplácenému člověku za dohledu policejních detektivů. To funguje už dávno, ministr přichází v podstatě jen s kosmetickým vylepšením.

Zákaz polititického tlaku na policisty. Policejní prezident svým podřízeným přikázal, aby mu okamžitě nahlásili jakýkoli pokud politického tlaku, od obcí až po vrchol moci, který by mohl vést ke stopce vyšetřování korupce. Upřímně řečeno, nikdy to nefungovalo tak, že by politik volal policistovi, který korupci vyšetřuje. Volá jeho nadřízeným, státním zástupcům, lidem kteří mají moc věc zastavit. Jestli tento bod myslí policejní prezident a ministr vážně…

Zeštíhlení policejního prezidia. Ušetřené peníze půjdou na odměny policistů, kteří odhalí nějakou korupci. Peníze jsou téměř vždy velmi dobrou motivací, policisté vyšetřují často i stamilionové zločiny a stejně často propadají moci peněz a odcházejí do firem, které předtím vyšetřovali. Samozřejmě vyšetřovali bez výsledku. Ty peníze na odměny by mohly pomoci, ale jsou drobtem v policejní struktuře, kde funguje široký vějíř bonusů. Od levných rekreací, přes plně placenou nemocenskou, až po odchodné a doživotní renty. Kvůli nějakým odměnám nikdo nebude riskovat, že obviní někoho mocného a vystaví se riziku odplaty, která jej bude stát místo a všechny ty prebendy.

Odposlechy při korupčních zločinech. Ministr jako by spadl z nebe. Nebo sebou nechá vláčet policisty. Chce opět rozšířit počet trestných činů, při jejichž vyšetřování je možné nasadit odposlech. Možnost nasazení odposlechů byla nedávno zúžena, protože bylo jasné, že policie odposlechy nadužívá a zneužívá. John to chce zase vracet nazpět. Proč nenavrhne novelu trestního řádu tak, aby mohly být odposlechy v případě podezření na korupci nasazeny vždy, bez ohledu na trestní sazbu? Policie by měla co chce a počet možných policejních odposlechů by se nijak zvlášť nerozšířil.

John taky volal po odvolání Nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, mluvil o protikorupčních testech úředníků a podobně. Proč ne, ale on je tu především od toho, aby mobilizoval policii k protikorupčnímu tažení. Bez policejních represí a trestů pro úplatkáře bude boj proti korupci marný a základem úspěšnosti v tomto směru je zejména policie. V tom nepředvedl John vůbec žádný novátorský nápad.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].