Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Policejní guláš ve stylu Monty Python

Ministr vnitra Martin Pecina odvolal Martina Červíčka z funkce policejního prezidenta

Ministr Pecina
Ministr Pecina

Poradní komise rozhodla. Policejní prezident Martin Červíček byl do své funkce jmenován neoprávněně, protože byl formálně nesprávně odvolán z funkce náměstka, kterou zastával předtím. Možná byl dokonce před tím rokem a půl formálně odvolán správně, ale prostě nemá šanci. Ministr vnitra Martin Pecina jej chce odvolat a zřejmě to dnes udělá. Co se bude dít dál?

Ministr vnitra může udělat jednu rozumnou věc – uzná, že byl Červíček jmenován neoprávněně, z funkce jej odvolá, ale pověří jej nadále vedením policie. Pecinova ješitnost tak nedostane trhlinu a ještě se zachová velkoryse. Červíček se proti rozhodnutí komise a Peciny odvolá a další ministr vnitra Milan Chovanec rozhodne; prostě se s Červíčkem dohodne na tom, jestli chtějí spolupracovat.

Druhá varianta. Pecina Červíčka odvolá a pověří vedením policie Petra Lessyho. Ten je ovšem dohodnut s Milanem Chovancem, že na konci ledna odejde do Bratislavy jako policejní přidělenec. Chovanec nebude mít žádného policejního prezidenta. A do chvíle, než někoho vybere, pověří vedením policie Martina Červíčka.

Třetí varianta – stejná jako ta předchozí, pouze Lessy neodejde a Chovanec bude mít stejný problém jako kdysi Kubice nebo teď Pecina. Bude mít nevypočitatelného šéfa policie, a navíc Martina Červíčka, který se proti odvolání odvolá, odvolání vyhraje - a Chovanec bude mít zase dva policejní prezidenty a hodně nazlobenou policii.

Čtvrtá varianta. Petr Lessy dnes veřejně vystoupí, rezignuje na post policejního prezidenta, protože ví, že jej stejně na tomto postu skoro nikdo nechce, a Pecinovi potom nezbude, než nechat velet policii Červíčka; ať už odvolaného nebo ne.

Můžeme pokračovat dál, ale bude lepší počkat na rozhodnutí ministra Peciny. Pro něj je odvolání Červíčka velkým snem, ale v jeho okolí se začíná mluvit o tom, že se možná zachová státotvorně – ostatně je v soukromí jedním z šéfů velké firmy, která stát ke svým obchodům potřebuje. A není ani Pecinův zájem naštvat si ještě víc současnou vládu a prezidenta Miloše Zemana, který také vyjádřil podporu Červíčkovi.

P.S. Martin Pecina si neomylně vybral ten nejkomplikovanější krok. Odvolal Červíčka z postu policejního prezidenta a potvrdil ve funkci Petra Lessyho. Ten slíbil nastupujícímu ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, že okamžitě po nástupu bude rezignovat. Milan Chovanec pověří někoho - možná Martina Červíčka, nebo některého ze současných náměstků  -  vedením policie. A jak sám říká, to pověření bude dočasné, než soud rozhodne, zda nynější odvolání Martina Červíčka bylo zákonné. Mezitím se bude řešit, kdo bude mít nárok na post náměstka, který šéfuje útvarům vyšetřujícím třeba závažné defraudace a korupce, protože teď máme dva - Martina Červíčka a Václava Kučeru. Rozuzlení je možné pouze ve stylu Monty Python.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].