0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Vidlemi28. 11. 20123 minuty

Janoušek, BIS, komise a kauza roku

Astronaut

Poslanecká komise pro kontrolu BIS se opět vrátila k projednání odposlechů mezi Romanem Janouškem a úředníky pražského magistrátu, včetně toho kdysi nejvyššího z nich, primátora Pavla Béma. Stále se neví, odkud odposlechy unikly. Neví se, alespoň oficiálně, proč BIS a zda vůbec Janouška odposlouchávala. A pokud ano, tak proč se obsahem odposlechů nezabývala policie a státní zastupitelství už v roce 2007, kdy byly odposlechy pořízeny, když z nich vcelku jednoznačně vyplývá, že podnikatel Janoušek ovládal a zřejmě i korumpoval pražský magistrát? A věděla o odposleších vláda Mirka Topolánka?

Možností je mnoho. Nejpravděpodobnější z nich je, že BIS Janouška a lidi kolem něj, včetně několika vládních úředníků, skutečně odposlouchávala a pořídila stovky, spíše tisíce nahrávek. Část z nich předala Topolánkově vládě a tehdejší premiér a možná i ministr vnitra Ivan Langer je využili v tehdejším vnitrostranickém boji s Pavlem Bémem. Místo toho, aby informace předali policii. A policii nepředala informace o možné korupci ani BIS. Jak říká pan Patizon, to je dost nechutná mocenská hra a zneužití tajné služby. Pokud se to stalo, jak se domýšlíme.

↓ INZERCE

Příběh pokračoval dál, pár odposlechů uniklo zřejmě z BIS do bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty. A odtud pravděpodobně do deníku MF Dnes, který některé odposlechy letos v březnu zveřejnil. Zhruba před šesti týdny informovala protikorupční policie, že analyzovala v MF Dnes zveřejněné odposlechy – které představují jen zlomek těch pořízených BIS – a začala vyšetřovat podezření z korupce.

Jsme svědky poměrně šokujícího dění, které by v normální zemi stálo nejen hlavu šéfa tajné služby, ale zřejmě by se rozjelo i velké parlamentní vyšetřování odpovědnosti politiků za zamlčování závažných údajů z tajné služby a prověřování by se nevyhnula ani policie. V Česku zatím přihlížíme frašce, kdy BIS není schopna či spíše ochotna říci, zda odposlechy pořídila a komu je předala a jak bylo s nimi naloženo. Mlčí politici a nikdo nevyšetřuje ani policii, která v minulých letech dostala na Janouška několik podložených trestních oznámení a vůbec se jimi nezabývala. Poslanecká komise pro kontrolu BIS, která by měla dnes všechna zmíněná vyšetřování iniciovat, je tu spíš pro legraci a tváří se, že nemá možnosti nic z toho udělat.

Ještě drobnost. V červenci oznámila státní zástupkyně, která dohlíží na vyšetřování „nehody“, při níž letos na jaře opilý Roman Janoušek zřejmě schválně srazil ženu a vážně ji zranil, že pátrání běží podle plánu a čeká se jen na znalecké posudky, jež budou hotovy nejpozději do konce září. Pan Patizon připomíná, že máme konec listopadu. O žalobě na Janouška se stále nemluví.

Případ Romana Janouška byl letos překryt řadou jiných kauz, počínaje Rathem, přes letouny CASA, obviněním Marka Dalíka a dalšími. Jenže okolnosti, které případ Janoušek a Bém provázejí, jsou – alespoň podle pana Patizona – natolik skandální, že se tento případ stal skutečnou kauzou roku a neměl by být rozmělněn na dohadování, odkud jaká informace unikla nebo jaké odškodné dostane při „nehodě“ zraněná žena.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].