Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Vidlemi

Dva policejní prezidenti

Ministr vnitra Martin Pecina nemá příliš šancí odvolat stávajícího policejního šéfa

Jsem zpět
Jsem zpět • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Martin Pecina vrátil do služebního poměru Petra Lessyho. A do platové třídy policejního prezidenta - nicméně funkce je obsazena a Lessy ji nemůže vykonávat. V každém případě vyvolalo toto rozhodnutí stav, který bude nutné vyřešit. Hraje se totiž o nezávislost policejního sboru a verdikt by měl vynést někdo jiný než politik.

Rozhodnutí Martina Peciny je velmi sporné. Vychází totiž z toho, že soudy Petra Lessyho osvobodily. To ale není pravda. Soudy jen řekly, že Petr Lessy byl za pomluvu už dostatečně potrestán bývalým ministrem Janem Kubicem. Nepravomocný rozsudek obvodního pražského soudu, na nějž se Pecina odvolává, byl za prvé zrušen, za druhé vyšším soudem prohlášen za nezákonný a za třetí – Pecina a Petr Lessy operují tímto rozsudkem jako osvobozujícím a právoplatným, přesto že se proti němu Lessy odvolal jako proti nezákonnému. Soudce prostě celý proces právně úplně pokazil a hlavně – vůbec nic v něm neprokázal.

Pecina měl tedy podle soudů hlavně prověřit, jestli Lessy skutečně pomlouval své podřízené a zda je pomocí medií diskreditoval.  Prostě jestli Kubice rozhodl správně. A v žádném případě k tomu nemohl použít nezákonný soudní rozsudek. Pecina nic neprověřil a vrátil Lessyho do funkce. Toto rozhodnutí nemá oporu v žádném precedentním soudním nebo správním verdiktu. Proti rozhodnutí Peciny byli i odborníci z jeho poradní komise.


Je tedy pochopitelné, že současný policejní prezident Martin Červíček odmítl sám odstoupit. Jako šéf sboru, který má reprezentovat zákonnost, nemohl udělat krok, který podporuje nezákonnost. Tak to tedy vidí on. A pokud jej ministr opravdu tlačil do personálních výměn v policii, byl Červíčkův krok nevyhnutelný a pochopitelný.

Teď musí ministr vnitra Pecina vyhlásit správní řízení, které rozhodne, kdo má na post policejního prezidenta skutečný nárok. Bude to řízení proti Červíčkovi a verdikt vynese ministr. Současný policejní prezident může navrhovat důkazy, slyšení svědků, bude mít za zády právníka a dá se čekat, že se správní řízení hodně protáhne. Pokud vyhraje Červíček, ve funkci zůstane, pokud ne, může se odvolat ke správnímu soudu - a z dostupných faktů a precedentů je hodně pravděpodobné, že vyhraje.

Ale co tohle vše udělá se samotnou policií, lze jen hádat. Podle autora ji nakonec spor velmi posílí.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2692
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte