Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Co čekat od Benešové a Peciny

Dají najevo státním zástupcům a policii, kdo je tu pánem?

Bývalý a nový ministr vnitra Martin Pecina • Autor: HN, René Volfík
Bývalý a nový ministr vnitra Martin Pecina • Autor: HN, René Volfík

Marie Benešová, Martin Pecina, ve čtvrtek po ránu dva první stoprocentní členové úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Zajímavé je, že jde zrovna o rezorty spravedlnosti a vnitra, které se mají „na triku“ pád vlády Petra Nečase. Co od Benešové a Peciny čekat? Začnou dávat najevo státním zástupcům a policii, kdo je tu pánem?

Marie Benešová tvrdí, že chce státní zástupce chránit a dále jim ponechat volné ruce. „Mou hlavní a vlastně jedinou podmínkou pro přijetí funkce byl slib pana premiéra Rusnoka, že vláda nebude nijak zasahovat do chodu ani personálního složení žalobců,“ říká nastupující ministryně spravedlnosti. Benešová nechce na ministerstvu během své „letní brigády“  - jak sama svou misi nazývá - měnit vůbec nic. Dokonce si ponechá i náměstky; aspoň ty, kteří budou chtít zůstat.

Problém tu ale je. Benešová má „značné výhrady“ proti zákonu o státních zástupcích a chce jej po debatě s vedoucími funkcionáři žalobců změnit. Vůbec prý nejde o to brát státním zástupcům nabytou svobodu, jen vypilovat některé věci. Benešová říká, nechce nikomu nic diktovat; a dá se jí to věřit.

Proti její profesionální kariéře – třeba na Nejvyšším státním zastupitelství – lze mít výhrady, nicméně jedno se Benešové vzít nedá. Pro dobré jméno justice udělala hodně. Jak při spolupráci na zákonu, který udělal před jedenácti ze státních zástupců pány nad vyšetřováním (jak je běžné v normálních demokratických zemích), tak angažmá v případu Jiřího Čunka. Coby autorka výrazu justiční mafie se stala ne nedůležitou aktérkou debaty, jež vedla k stavu, kdy se konečně začaly vyšetřovat i zločiny „mocných“. Věřme, že si tohle jméno nepokazí.

Pokud jde o Martina Pecinu, dá se dost těžko najít, jaká odbornost jej kvalifikuje na post ministra vnitra. Není to ani fakt, že už ministrem byl v jedné úřednické vládě - protože tehdy dával jako na běžícím páse vyjádření, z nichž bylo jasné, že problematice nerozumí, a navíc zasahoval do práce policie víc, než je v demokracii snesitelné, a dokonce se k tomu trochu samolibě přiznával.

Jeho letní brigáda by se měla omezit na udržení současného stavu – aspoň pokud jde o policii. Z jeho okolí jdou zprávy, že by rád prosadil reorganizaci: chtěl by prý spojit protikorupční a protimafiánské jednotky v jednu. Každý znalec poměrů ví, že je to v současné chvíli nesmysl. A hlavně, pokud bychom přistoupili na argumenty pro, je to práce minimálně na rok, spíš na delší dobu.

Pecina by mohl prosadit maximálně formální sloučení jednotek a do čela takto násilně sjednoceného útvaru dosadit svého člověka. Při náchylnosti nastupujícího ministra k pletení se policii do práce by to byla špatná zpráva. Mohl by to být pokus vrátit policii zpět do časů, kdy se bála a do ničeho vážnějšího se nepouštěla.

I když by takový pokus asi ztroskotal. Za ty tři roky od chvíle, co Pecina opustil post ministra vnitra se policie změnila. Nový ministr si toho určitě všimne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].