Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vidlemi

Abych vyžil, musím uplácet

Podle výzkumu společnosti GfK Czech je sedmdesát devět procent respondentů jejich průzkumu přesvědčeno, že žijeme ve zkorumpovaném státě. Úplatky považuje za běžnou součást života šedesát tři procent lidí a s heslem „kdo chce vyžít, musí uplácet“ se ztotožňuje třetina respondentů. Čísla ukazují, že za poslední čtyři roky vzrostla náchylnost českých občanů k toleranci korupce ve svém životě o deset procent. Podle jiného průzkumu ale považuje korupci za hlavní nešvar dnešní společnosti skoro sedmdesát procent lidí.

Říká to jedno. Žijeme schizofrenně. Pokud korupcí získám nějakou výhodu, je to v pořádku, protože jak jinak bych měl jednat, abych dosáhl čeho se mi zachtělo. Když ovšem korupcí získá výhodu někdo jiný, je to rázem závažný celospolečenský problém. Výzkum nás usvědčuje z další schizofrennosti. Domníváme se podle něj, že je politika a státní správa naveskrz zkorumpovaná, zároveň ale od politiků a případně úředníků – tedy státu – očekáváme, že nás z korupčního prostředí vyvede.

Zaprvé to svědčí o dětinském chování a bezradnosti. Děláme něco, co se nemá, dělají to i ti „nahoře“, tak je to vlastně v pořádku. Proč bych to nedělal já, když ti druzí. Zároveň podvědomě tušíme, že nás ta cesta vede do pekla a chceme to zastavit. Vlastně to nechceme zastavit, chceme, aby to zastavili ti druzí, ti nahoře. my totiž nevíme jak, a ani o tom příliš neuvažujeme, protože bychom měli uvažovat o sobě a svém přístupu ke korupci. To se nám nechce. Ještě je tu jedna varianta, budeme dál volit ty, kteří nás do marasmu korupce a klientelismu dále vedou, protože nám to vyhovuje, je to svět, ve kterém se umíme pohybovat a není tudíž důvodkem ho měnit.

No to se tedy máme při sčítání hlasů v sobotu 29. května na co těšit. Výsledek voleb bude odrazem našeho dvojakého myšlení a další roky se zase z korupce nevymotáme.

Navíc, chtít po těch nahoře, aby nás vyvedli z korupce je nahrávka, na jejich smeč. Budou se tvářit, že se o to snaží. Budou nás přesvědčovat, že pro to přímo nasazují životy nebo aspoň své politické kariéry. Ve skutečnosti ale budou korupci jen maskovat a my nažhaveni na změnu budeme věřit, že se skutečně něco změní.

Sorry. Nemyslím to až tak seriózně. Ale je fakt, že čísla také říkají, že vztah společnosti ke korupčnímu chování se dostal do mezní polohy. Existují dvě cesty dál. První – abychom vyžili, bude se korupčně chovat většina. Jako kdysi za totáče. Je tu i jiné vysvětlení, jakási apatie v reakcích na korupci je klidem před bouří. Struna zloby a nechuti za ponižování korupcí praskne a věci se začnou měnit.

Já bych vsadil na to druhé. A taky na to, že Tiger Woods si už letos nezahraje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].