Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Video

Demokracie v islámských zemích

„Hromadný dopad změn na Blízkém východě vede k tomu, že lidé žádají reformu a změnu stávajících vlád,“ prohlásil Farhad Kazemi.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Hromadný dopad změn na Blízkém východě vede k tomu, že lidé žádají reformu a změnu stávajících vlád,“ prohlásil Farhad Kazemi, profesor politologie a blízkovýchodních studií působící na NYU v USA. Po optimistickém úvodu se Kazemi zaměřil na rozbor jednotlivých faktorů, které dodnes přispívají k udržování autoritářských společností v islámských zemích a nastínil, za jakých podmínek se v nich může rozvinout fungující občanská společnost s demokratickými tendencemi.

Jeho příspěvek zazněl v rámci pražské konference Svoboda a odpovědnost médií v éře terorismu.

Farhad Kazemi: Blízký východ touží po reformách

Tradiční autoritářská společnost v očích svobodně uvažujících občanů arabských států nemůže obstát. Tato myšlenka jako by se vznášela nad celým příspěvkem Farhada Kazemiho, předního odborníka na blízkovýchodní problematiku, který se během posledního listopadového dne zúčastnil konference „Respekt: Svoboda a odpovědnost médií v éře terorismu“. Organizátory konference byly Respekt, o. p. s., nadace Forum 2000 a NewYork University v Praze.

„Nejsem novinář. Jsem akademik, zabývám se Středním východem,“ řekl hned v úvodu Kazemi a dodal. „Nebudu tedy hovořit o novinařině, ale o některých problémech. O otázkách, které jsou naléhavé.“

Středobodem Kazemiho příspěvku se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].