Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Vaše dopisy

Ztichlá filharmonie

RESPEKT 20/2010

Dovolte mi několik korekcí k článku o České filharmonii.
„Šéfem“ u nás titulujeme zásadně šéfdirigenta, nikoli ředitele, což je sice drobnost, ale svědčí o tom, že autor se spolehl jen na svoje znalosti a nepovažoval za nutné promluvit si s některým hudebníkem osobně.
Je pravda, že jsme neodehráli koncert v Rudolfinu na protest proti odvolání ředitele, ale na ministra podala oznámení přímo instituce, nikoli soubor. Darjanin, odvolaný ředitel, skutečně nastoupil mimo jiné s vizí, že vyřeší naše špatné platové ohodnocení, nebylo to však pro nás to jediné důležité, což musí být jasné každému, kdo chápe, k jak mimořádnému kroku jsme se na jeho obranu odhodlali, aniž jsme se těch závratných příjmů zatím dočkali.
Dále autor píše naprosté nepravdy: My totiž nemáme žádné, natož „slušné“ příplatky za cesty do ciziny a „hraním ve studiu“ se patrně myslí natáčení, které je honorováno podle smlouvy s nahrávacími firmami. Bohužel právě záznam našich výkonů minulý ředitel, prof. Václav Riedlbauch znemožnil účelovým výkladem autorského zákona. Když pak s námi jeho nástupce podepsal dohodu a navíc právě představil program nové sezony, byl svým předchůdcem, nyní nadřízeným, odvolán.
Podívejme se ještě na to nejdůležitější, otázku šéfdirigenta. Pan Jiří Bělohlávek neodešel před lety po neshodách, ale protože nám byla poprvé a naposled dána možnost nového šéfa si zvolit. J. B. měl před volbou dva roky na to, aby nás přesvědčil o svých kvalitách, a bohužel se mu to nepodařilo. Po jeho nástupci Gerdu Albrechtovi byl naším šéfem světový pianista Vladimir Ashkenazy a pak český dirigent působící v USA Zdeněk Mácal. Není pravda, že nedostali čas a prostor dlouhodobě pracovat. Zhruba pětileté působení na tomto postu je ve světě zcela běžné.
Zdali je odvážný občanský protest na podporu vlastního nadřízeného proti jeho neúspěšnému předchůdci, který se mezitím stal jeho ministrem, upadání profesionální morálky a „pěkný rozvrat“, to ať posoudí historie.
Jiří Zelba, člen České filharmonie

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].