0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Vaše dopisy26. 6. 20092 minuty

Poslední voják jde do Prahy

Astronaut

Děkuji vám za vzpomínku na vzácného člověka, vlastence a pozoruhodnou osobnost. Je to neuvěřitelné, že od jeho smrti uplynulo už 35 let. Měl jsem tu čest se s p. plk. Wagnerem osobně setkat a po převratu jsem také vydal jeho deníky, doplněné o pasáže, které nemohly v roce 1968 vyjít (pod stejným názvem, S cizineckou legií proti Romelovi).

↓ INZERCE

O příbězích tohoto legináře jsem slýchal jako mladý kluk v šermířské klubu Riegel, kde také šermoval jeho bratr, Eduard Wagner. To byla také fascinující osobnost, šermíř, voják, historik. (Vydal několik knih o zbraních a vojně: Kroje, zbroj a zbraně doby husitské a předhusitské, Sečné a bodné zbraně, Třicetiletá válka.) Ty vycházely v Artii v cizích mutacích, po převratu v české verzi vydalo nakl. Aventinum.
Eduard vykládal historky o svém bratrovi vždy v šatně po šermu, všichni jsme ty příběhy hltali s pusou otevřenou. Studii o Ottovi teď připravuje jeden brněnský historik pro čsp. Historie a vojenství.

Navštívil jsem plk. O. W. jednou v té jeho pastoušce poblíž Berouna. Hulil spoustu gauloisek a ze své legionářské penze si také kupoval v Tuzexu skotskou whisku. Hltal jsem jeho historky z Afriky a z doby po r. 1945. V článku je řada anekdot, některé jsem neznal, řadu z nich potvrzuji na základě jeho vyprávění té nezapomenutelné noci. Když v r. 1967 navštívil Francii, tak dopravní letadlo, na jehož palubě byl, doprovázely dvě stíhačky Mirage, neboť na to měl jako cizinecký legionář vyznamenaný nejvyššími fr. řády právo. Do dotazníků v 50. letech uváděl do rubriky "vyznamenání" "půl kila". Protože mu bolševik nedovoloval držet zbraně, pořídil si aspoň luk a naučil se z něj střílet.

Na jeho pohřbu se sešla řada vojáků z 2. a dokonce i z 1. odboje, byla to důstojná pocta člověku, který boj nikdy nevzdal. Mám ještě někde fotky z uložení jeho urny v sídle cizinecké legie v Aubagne (kam jsem samozřejmě nemohl přijet). Když jsem psal svoji knihu o fr. cizinecké legii, tak jsem při návštěvě muzea v Aubagne viděl jeho jméno uvedené mezi legendami cizinecké legie.

Děkuji autoru Weinerovi za pěknou vzpomínku a redakci za uveřejnění tohoto článku.


Leonid Křížek


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].