Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Manželství pro všechny ve druhém čtení

Už to, proboha, schvalte! (Prague Pride) • Autor: Milan Jaroš
Už to, proboha, schvalte! (Prague Pride) • Autor: Milan Jaroš

Bylo to jisté politické déjà vu. Poslanecká sněmovna pustila předposlední červnový den do druhého čtení novelu občanského zákoníku, která otevírá institut manželství také gayům a lesbám. Povědomá ta situace byla proto, že přesně tam se naposledy návrh na uzákonění stejnopohlavních manželství nejdále dostal v minulém volebním období, kdy se na konci dubna 2021 přesunul k projednání do výborů. Po mnohaletém otálení šlo o významný posun, ale tím cesta návrhu skončila. Stejně tak v minulém volebním období zároveň prošel prvním čtením návrh, aby byla definice manželství jako svazku muže a ženy zakotvena v ústavě. 

Tentokrát je nicméně situace v mnoha směrech odlišná. Jednak nemáme těsně před koncem mandátu sněmovny, čili na řádné projednání návrhu bude dostatek času. Oproti situaci před dvěma lety se rovněž zdá, že se rýsuje možná cesta ke kompromisu, na němž by se mohli shodnout jak předkladatelé, tak odpůrci změny. Návrh přiznat stejnopohlavním párům totožná práva jako manželům, ale najít pro tento typ svazku jiný název než manželství, se objevoval už při minulém projednávání, tentokrát ovšem zazníval mnohem častěji. „Jsme pro ta práva, jsme pro to nalézt tu cestu a jsme tomu otevřeni. My nikomu nechceme bránit v právech,“ prohlásil například během rozpravy poslanec ANO Marek Novák. „Ale na druhou stranu i pro mě je naprosto nepřekonatelné zneužít a využít ten název manželství.“ 

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.