Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Až to bude naše věc

Vládními politiky sestavená komise, která může konkurentům zakázat stát se ministrem či premiérem, a k tomu se ještě dostat ke spoustě jejich citlivých údajů? To zní jako sen strany, kterou čekají na podzim volby a za žádnou cenu nechce ztratit moc. Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) si ho splnila. Komise zkoumající „ruský vliv v Polsku v letech 2007–2022“ všechno tohle může provést – a pracovat začne brzy.

Zákonu, který ji podle vládního návrhu zřídil, se přezdívá lex Tusk, podle expremiéra a nyní šéfa opozice Donalda Tuska. Jediný vážný opoziční adept na premiérské křeslo vládl osm let, za tu dobu jednal s Ruskem mnohokrát. Všichni předpokládají, že komisaři si ho vyberou jako jeden z prvních objektů svého zájmu. A něco, co se dá vyložit jako vlastizrádné podlehnutí ruským vlivům, už se najde. Proti verdiktu se lze odvolat k soudu, ale to se potáhne a komisní trest bude mezitím platit. Ve volbách bude mít opozice utrum.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.