0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda13. 5. 20232 minuty

Smrtící epidemie, díl druhý?

„Tak fajn, na podzimní měsíce jsem stejně nic neplánoval,“ komentoval kolega na poradě Respektu informaci, že USA obnovily výzkum nebezpečných netopýřích virů – a že jej bude opět provádět organizace, která zčásti platila virologické experimenty v čínském Wu-chanu, odkud se koncem roku 2019 začala šířit pandemie covidu. Ironie je namístě: další celosvětová nákaza posílená zbrusu novým virem z laboratoří a doprovázená lockdowny sice na podzim, doufejme, neudeří, přesto má tahle zpráva pachuť.

Grant, z nějž jsou experimenty financovány, obnovily americké Národní ústavy zdraví (NIH), sponzor biomedicínského výzkumu v USA. Před třemi lety jej pozastavily kvůli podezření, že právě výzkum ve wuchanských laboratořích se stal příčinou pandemie. Vědci tam – částečně za americké peníze – geneticky pozměňovali viry z netopýřích jeskyní a zkoumali, za jakých podmínek se stanou nakažlivější pro lidské buňky. Na podzim zmíněného roku se v okolí ústavu začala šířit záhadná nemoc, která rychle přerostla v pandemii. Podezření, že virus unikl z laboratoří, je silné, ale prokázat nebo vyloučit se ho i kvůli neochotě čínských úřadů ke spolupráci nepodařilo.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nově bude výzkum probíhat bez přímé čínské účasti a za zpřísněných podmínek, stále však zahrnuje vytváření geneticky manipulovaných virových kříženců. I někteří kritici wuchanských experimentů uznávají, že pravidla jsou nyní nastavena dostatečně přísně, zároveň ale připomínají, že americká výzkumná organizace EcoHealth Alliance, příjemce peněz z původního i obnoveného grantu, v minulosti zřejmě porušovala pravidla. Když se ukázalo, že některé mutované wuchanské viry se uvnitř buněk množí rychleji než původní přírodní virus, měly být experimenty zastaveny, protože regule grantu nedovolovaly vytvořit nový, v přírodě neexistující virus potenciálně nebezpečný pro člověka. K zastavení pokusů nedošlo, což organizace zdůvodňuje i tím, že výsledky hlásila NIH. Dozorčí orgány ale nezasáhly.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc