63_kasparova
Zuzana Kašparová, Terézia Ferjančeková: Vyhonit ďábla

Feministky v procesu

Pro pravidelného posluchače jednoho z nejúspěšnějších počinů na české podcastové scéně asi nebude přechod dialogů jeho tvůrkyň na papír překvapivý. Zvlášť když si při čtení rozprav o sexu, intimitě i přátelství může představovat známé hlasy. Vyhonit ďábla se však hodí i pro seznámení s dvojicí mladých žen, které nenuceně, a přitom s kontextem vnášejí do českého veřejného prostoru už třetím rokem choulostivá témata vyprávěná přes zkušenosti vlastní nebo svých hostů. V jednotlivých kapitolách je čtenář přizván ke konverzacím, na jejichž vlnu není těžké naskočit. Nechybějí odkazy na feministickou literaturu a výzkumy, ale ani osobní eseje autorek o bolesti z rozchodu nebo ableismu (diskriminace na základě postižení). Zvlášť sympatickým rysem podcastu i knihy je pocit, že člověk roste spolu s autorkami, které deklarují, že jsou feministky v procesu, učí se nevidět konkurenci v dalších ženách a ukazují, že respekt k vlastnímu tělu nepřijde jen skrze omílané mantry. Píší o pocitu emancipace nastupujícím poté, co se žena dozví, jak funguje klitoris, stejně tak člověka přimějou k zamyšlení, po čem vlastně touží. Na první pohled možná kniha z kategorie „kéž bych něco podobného četla jako teenager“, ale to jí neubírá potenciál zaujmout čtenáře nezávisle na generaci a genderu.
Klára Zajíčková

Zuzana Kašparová, Terézia Ferjančeková: Vyhonit ďábla
Euromedia Group, 200 stran

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte