35B_jaros
Tenhle den si lidé budou pamatovat stejně jako 11. září. (Václavské náměstí, 24. únor) • Autor: Milan Jaroš

Poslední únorový čtvrtek dopoledne je před budovou ruské ambasády v pražských Dejvicích živo. Od rána sem přicházejí lidé, aby dali najevo nesouhlas s ruským útokem proti Ukrajině. Projíždějící auta je podporují troubením. Jedním z prvních byl na místě student ČVUT Andrej Jermakov. Zatímco většina Pražanů se šokující novinu o ranní invazi dozvěděla až poté, co si ráno otevřeli zpravodajský server nebo pustili televizi, Jermakova probudila už v sedm ráno zpráva od matky žijící v Kyjevě – jako ostatně mnoho z celkem dvou set tisíc Ukrajinců usazených v Česku. „Psala mi, že je bombardují. Nemohl jsem tomu uvěřit, myslel jsem do poslední chvíle, že to bude jen mediální válka,“ říká evidentně otřesený hubený dlouhovlasý mladík.

Jako první emoce Jermakova přepadl strach o rodinu. Matce a dvěma sestrám nabídl, ať hned přijedou za ním do Prahy, odpověděly mu ale, že silnice z města jsou ucpané a že vláda vyzvala občany, aby kvůli bezpečí zůstali doma. Později mu matka poslala fotografii pořízenou ze střechy paneláku, kde rodina žije, na níž bylo v dálce vidět černý kouř stoupající z letiště po zásahu ruské rakety. Ovládl ho vztek. „Měl jsem hroznou chuť jít sem a něco tady zničit. Z toho bych měl ale problémy, tak jsme s přítelkyní Annou vyrobili transparenty a donesli je sem,“ říká Jermakov a ukazuje na papírové plachty s nápisy jako „Nechceme válku“, „Není nám to jedno“ nebo „Bůh zlo potrestá“. Anna je původem z Ruska, ale útok na Ukrajinu i Putinovu autokratickou politiku také…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte