Poručík Hulín je kriminalista, jak má být. Hraje ho samozřejmě Radoslav Brzobohatý. Nebo spíš Hanzlík? Syntezátor zní v rytmu jeho mozkových závitů. Prostě televizní detektivka rok tak asi 1982. Jmenuje se to Kostka a je snad jasné proč. Poručík stále nosí u sebe Rubikovu kostku, až si z něj chlapi z mordparty dělají srandu. V dobrém samozřejmě, na poručíka Hulína je spoleh. Zná řešení – kostky i té vraždy prodavačky v hračkářství.

Detail na ruce ve svetru. Otáčí kostkou. Pomalu, s rozmyslem. Doba byla pomalá. Ale teď je rychlá. Rubikova kostka je zpět, tentokrát se však skládá tak rychle, že si divák ani nevšimne. Skládání kostky na rychlost je stále populární disciplína a nazývá se speedcubing.

V roce 1974 vynalezl maďarský architekt Ernö Rubik takzvanou magickou kostku, později přejmenovanou na Rubikova. V roce 1979 se začala z Maďarské lidové republiky vyvážet do celého světa. Pak kostka dobyla planetu a podmanila si poručíka Hulína plus asi tak miliardu dalších. Potom planetu omrzela. A pak se stalo něco zvláštního. Vrátila se. A skládá se pořád víc a rychleji. Zatímco sám Ernö Rubik ji skládá zhruba za minutu a rekordman z dávného roku 1982 ji měl za 22,95 sekundy, ten nejnovější rekord je 3,47 sekundy – jeho držitelem je Číňan Tu Jü-šeng.

Českým rekordmanem je Matěj Grohmann, 4,97 sekundy, poručík Hulín dává palec nahoru. V těchto přemýšlivých mladých mužích se totiž vidí. Kostka je pro ně to, co pro něj. Problém vyzývající k rozřešení. Jako ta…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte