62_zabransky
David Zábranský: O jednom zachraňování života

Pilně publikující spisovatel David Zábranský (1977) je vystudovaný právník. Muž právě této profese je i vypravěčem jeho nejnovější knihy O jednom zachraňování života. Náplní prózy je přerývaný, nedávným aktuálním děním vybuzený monolog na fakultě působícího ústavního právníka, bývalého sociálního demokrata, který mluví a mluví. Text by mohl mít dalších sto stránek, anebo taky o sto stran méně, na výpovědní hodnotě by se nezměnilo nic. Věcným jádrem přelétavých, za sebou běžících fragmentů v rozsahu jedna řádka až dvě tiskové strany je sdělení, že hrdina sepsal ústavní stížnost na protiepidemická opatření, jež měla zabránit pandemii covidu.

Vypravěč, jehož ambice – jak sám praví – „už od mládí mířily k poustevnictví, nesnášenlivosti a genialitě“, jde proti stávající moci: nikoho nejmenuje, ale co si myslí o Babišovi a Zemanovi či nynějších sociálních demokratech, je nasnadě. Čína je pro něho „zkurvená země“, Západ a celý dohlédnutelný svět má za nemocný. Ztratil vitalitu, kterou měl před sto lety, kdy lidi kosila španělská chřipka, a přesto vládla menší ustrašenost. Jde také proti českým médiím i mlčícím intelektuálům včetně právníků. Verbálně jde vlastně proti všem: „Národ páchal duševní sebevraždu. Češi během nouzového stavu čekali pouze na to, až se otevřou kadeřnictví a nákupní centra. Vyšší ambice neměli.“ Deklarovaná nonkonformnost takřka dvoumetrového vyhublého týpka středního věku, který nezapírá sobectví a prohlašuje se za liberála, ovšem končí u vrat…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte