Nemůžu, dneska máme doma pečící den,“ odpověděl kamarád. Pečící den? Čekal bych cokoli. „Jsem nemocnej.“ „Covid“, případně „čekám na výsledky PCR“, což je příjemně neurčitá a přitom velmi výhodná výmluva. Ale pečící den?

Jak stárnu, výmluvy kamarádů, proč nechtějí něco podniknout, jsou nejen čím dál častější, ale také absurdnější. Může to být samozřejmě tím, že jsem neoblíbený. Jenže kolem kamarádství panuje tolik záhad. Začíná tajnou řečí. A končí divnými výmluvami – nebo mlčením.

Když člověk ukončuje milostný vztah, musí dodržet určitý postup. Rozejít se, chvíli se nesnášet, v míru zapomenout. „Kamarádství takový protokol nemá,“ všiml si zpěvák James Blake, jehož poslední deska se jmenuje Friends That Break Your Heart. Kamarádi dokážou zlomit srdce stejně jako lidé, do kterých jste zamilovaní. Možná to může být i horší. Rozchod je jako smrt, člověk doufá, že to nikdy nenastane. Koho by ale napadlo, že ho jednou opustí kamarád? Že nastanou „pečící dny“?

Dlouhou dobu přitom vůbec nevíte, že už se spolu nejspíš nesetkáte. Jméno kámoše dál svítí v seznamu kontaktů jako dávno vyhaslá hvězda. Bolí i přemýšlení nad tím, co se pokazilo. Ta maličkost, co jsem posledně řekl v hospodě? Jak obecně se vyjadřuju? Moc mluvím?

Anebo je problém jinde. Už taky nejsme nejmladší. Čím dál častěji se přece stává, že opravdu potřebujeme celý den péct. Řešit daňové přiznání. Zůstat na levém břehu města. Být o samotě a jenom číst.

Možná že opravdoví kamarádi jsou ti, kteří…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte