Russian Foreign Minister Sergei Lavrov attends a meeting with Russian President Vladimir Putin in…
Charašo, ministře. (Zprava Putin s Lavrovem) • Autor: via REUTERS

Chvíli nebo spíše malou chvilku. Zhruba tak dlouho to v první polovině uplynulého týdne vypadalo, že by se krize na ukrajinsko-ruských hranicích mohla otočit. Ruský prezident Vladimir Putin si na pečlivě naaranžovanou televizní schůzku pozval k jednomu ze svých dlouhých stolů ministra zahraničí Lavrova, aby se ho otázal, jestli dosáhl ve vyjednávání se Západem úspěchu a zda v nich je možné pokračovat. Pokroku dosaženo nebylo, předčítal ministr z poznámek, „diplomatické možnosti však nebyly zdaleka vyčerpány“. Poté svému nadřízenému „doporučil v diplomatické snaze pokračovat“, na což Vladimir Putin odpověděl mnohoznačným: „Charašo.“ Na následující schůzce pak byl ruský prezident ministrem obrany zpraven pro změnu o tom, že část ruských jednotek již dokončila plánované cvičení, splnila úkoly a vrací se teď na základny. Západ reagoval úlevně, i když obezřetně. Na okamžik se zdálo, že napětí povolilo.

V sobotu dopoledne vypadalo všechno jinak. Definitivně se ukázalo, že žádné stahování se nekoná, je to naopak přeskupení ruských sil do pozic podél ukrajinské hranice, které jsou pro Ukrajinu ještě hrozivější. Záběry ze satelitů ukazovaly, že vojáků v ruských leženích ještě přibylo, a Američané opravili svoje odhady – není jich „zhruba sto padesát tisíc“, je jich „téměř sto devadesát tisíc. Navíc je doplnila bojová letadla.

Začal se odehrávat jeden ze scénářů ruského vyvolání války, s nimiž západní rozvědky pracují. Na hranicích Ruskem okupovaného území na východní Ukrajině…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte