Kultura

Obrázky žižkovské

Prostředí zanedbaného Žižkova normalizační éry vytvořilo sugestivní kulisu už v předloňské novele Simony Bohaté Všichni sou trapný. A snad ještě výraznější roli toho, co drží celý příběh pohromadě, hraje v jejím novém románu Klikař Beny. Zatímco předtím stál v centru dětský svět deformovaný tlakem okolí, které toto období bere jen jako zbytečné zdržení, v novém románu jsou v centru dospívající a dospělí. Proto je snad jeho atmosféra méně depresivní: tyto postavy už nacházejí cesty, jak se stáhnout na periferii společnosti a tam si vytvořit přijatelné způsoby žití. Může to působit poněkud hrabalovsky, ale o hledání perliček na dně tady nejde. Jádrem je, jak uniknout z chapadel společnosti, jimiž jsou vojenská služba či práce u stroje podle norem.

Kromě figurkovitých postav, které se znají či potkávají, sceluje román i motiv fotografování. Nejen jako způsob, jímž hlavní hrdina Beny uniká ze syrové každodennosti, ale i jako způsob vyprávění: každá kapitola je jakýmsi portrétem, zaostřením na příběh jedné z postav, i když se tu vyskytovala už dříve. Vzniká tím portrétní album podivínů z okraje: samotářů z rozpadlých rodin, mladých lidí prchajících za každou cenu z toho, co by mělo být domovem, ale je jen prostorem násilí, chlastu a animálních projevů. Vyprávění rádo spočine na detailech prokládaných dobře odposlouchanými dialogy, ale příběh je silný a prodírá si cestu vpřed, byť v druhé polovině už citelně unavenějším tempem. Nicméně jednotlivé epizody jsou…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte