Americká administrativa předala novou várku informací o možném ruském útoku na Ukrajinu. Podle informací Respektu kvůli tomu bylo minulý pátek Američany kontaktováno i české ministerstvo zahraničí a některé bezpečnostní instituce. Jde zatím o nejvyšší varování ze strany USA o možné ruské agresi.

České úřady dostaly zprávu, že k útoku by mohlo dojít v řádu dnů. To neznamená, že se tak skutečně stane, ale americká administrativa má v tomhle směru vážné podezření (záminkou k útoku by mohla být provokace ze strany Ruska). V brzké době by o tom mohlo jednat i NATO. „Vývoj bezpečnostní situace ve východní Evropě a riziko možného přímého útoku proti Ukrajině sledujeme 24 hodin denně. Pravidelně konzultujeme a vyměňujeme si informace se spojenci z EU i NATO včetně USA. Můžeme ujistit, že MZV ČR informace vyhodnocuje na základě platných krizových mechanismů a je připraveno na všechny varianty,“ odpovídá na otázku Respektu, zda ministerstvo zahraničních věcí od USA aktuálně informace obdrželo, mluvčí ministerstva Lenka Do.

Na hranicích Ukrajiny je aktuálně shromážděno přes 130 tisíc ruských vojáků. Část jich je v Rusku, zbytek v Bělorusku, kde Rusko hodlá pořádat vojenské cvičení. Rusko podle informací USA již shromáždilo u hranic Ukrajiny dostatek bojových skupin, které by mohly vpád uskutečnit. Kyjev si nicméně myslí, že Rusko stále není dostatečně připraveno.
Současně probíhá silné diplomatické úsilí válku odvrátit. Naposledy o tom v Moskvě jednal francouzský prezident…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte