Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

… a smrt nebude mít žádnou moc

Kdy půjdeme do kina na nový film s dávno mrtvým Jamesem Deanem?

Digitální budoucnost, nebo audiovizuální zombie? • Autor: Profimedia
Digitální budoucnost, nebo audiovizuální zombie? • Autor: Profimedia

Americká herečka Robin Wright prodala v roce 2013 práva na svou tvář společnosti Miramount Studios, která vytvořila její digitalizovaný klon. Musela se zavázat, že sama už nikdy hrát nebude. Kariéra počítačem generované Robin Wright poté vystřelila díky sci-fi Rebel Robot Robin nahoru. Než začnete hledat v databázích, přiznejme, že nic z toho není pravda. Jde o zápletku z filmu Futurologický kongres. Vývoj v zábavním průmyslu ale ukazuje, že takový scénář už brzy nemusí vůbec být science fiction. Letos v září prolétla médii zpráva, že se Bruce Willis stal první hollywoodskou hvězdou, která prodala svoji „podobu“ (likeness) firmě Deepcake. Ta by tzv. deepfake technologií vytvořila Willisovo digitální dvojče. Herec nedávno předtím oznámil konec kariéry kvůli nemoci. Umělý Bruce by tak znamenal, že by mohl dál hrát. Willis se už rok předtím objevil v reklamě na ruskou telefonní společnost, aniž by vkročil na plac. Jeho tvář byla digitálně transplantována jinému aktérovi. Technici poskládali jeho výkon z filmů Smrtonosná pastPátý element. Herec popřel, že by svoji tvář dal firmě Deepcake k dispozici, aby s ní mohla volně nakládat, ale to rozhodně neznamená, že to někdo jiný už brzy neudělá.

Tendence k nástupu digitálních herců odrážejí snahy zábavního průmyslu hledat v produkci těžce založené na komoditách a značkách nové modely bezpečných investic. Zastavit stárnutí, či dokonce popřít smrt hvězd, na nichž stály úspěšné franšízy, je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.