Rozhovor s Brianem Mayem, kytaristou skupiny Queen, který na mě zamrkal z internetových novin, odšpuntoval gejzír vzpomínek. Přesně takto to bylo, zažil jsem to přesně tak, jak to May pojmenoval. Ale o tom až na závěr.

V devadesátkách jsem studoval rok v Bruselu, v domě nás bylo šest studentů teologie a jeden kluk ze Rwandy, který studoval farmacii, měli jsme rozděleny služby na vaření, úklid, nákupy a nezbytnosti společného života. Šéfem byl naturalizovaný Francouz, jehož rodiče byli Indové, pak dva Rumuni, Australan, bílý Francouz, já, „un barbar de l’Est“, říkal jsem klukům, barbar z Východu. Naoko jsem se divil jezdícím schodům, fotoaparátu, čaji v pytlících a nechal si trpělivě vysvětlovat, jak to funguje, a pak jsme se smáli všichni. Měl jsem rád všechny, nejvíc jsem se ale kamarádil s Dorcym. Měl to těžké. Jeho otec byl poradcem rwandského prezidenta a Dorcy a tři sourozenci stihli přeplavat řeku a viděli, jak oba rodiče plus šest dalších sourozenců byli rozsekáni mačetami. Pak Dorcyho a ty tři zachránily „casques bleus“, modré přilby, a další lidé je dopravili do Belgie. Všiml jsem si, že když jsme se v kapli večer modlili Otčenáš, Dorcy vždycky vynechával slova „odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům“. Netroufal jsem si mu k tomu nic říct. Občas jsme šli s Dorcym na pivo, to jsem jinak nešel s žádným z jiných studentů. Dorcy mi četl i básně v jazyce kinyarwanda, které složil jeho otec, a dlouho mluvil o místních kapelách bubeníků se složitými…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte