Snímek obrazovky 2022-01-30 v 10.11.57

Česko se připojilo k zemím, které schválily vojenskou pomoc Ukrajině na její obranu proti hrozícímu vpádu ruské armády. Po USA, Kanadě, pobaltských a dalších státech o tom minulý týden rozhodla vláda Petra Fialy. Ukrajinská armáda má od ní formou bezúplatného převodu dostat čtyři tisíce dělostřeleckých granátů zhruba za 37 milionů korun. Munici zdejší armáda dosud využívala pro své kanonové houfnice DANA, má se ale přezbrojovat na nově pořizovaná francouzská děla větší ráže, a proto ji už nebude potřebovat.

Vyřazená munice přitom nemusí představovat jedinou vojenskou pomoc z Prahy, ministři mluví v neformálních rozhovorech o tom, že kdyby konflikt dál eskaloval, jsou připraveni dodat i další materiální vybavení. „Je to politické gesto, ukazujeme tím, kdo je náš spojenec a kde v tom sporu stojíme,“ řekla Respektu k dodávce ministryně obrany Jana Černochová. Vláda počítá také s tím, že by Česko nabídlo azyl ukrajinským rodinám, jež by v případě války utíkaly do většího bezpečí. Očekává se, že v první fázi by to byly především ženy a děti.

Rusko má v současné době na hranicích s Ukrajinou nashromážděno přibližně 130 tisíc vojáků, což podle expertů nestačí na provedení velké invaze, tedy okupaci velké části země, o níž se spekuluje jako o jednom z možných ruských cílů. Bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Zagorodnjuk ve své analýze pro list Kyiv Independent minulý týden napsal, že Moskva rozhodně nezaútočí v řádu nejbližších dnů, protože její vojsko na rusko…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte