64_film tydne_foto Wild Bunch Distribution
Událost • Autor: Wild Bunch

DĚLNÍCI KULTURY

Časopis The Art Newspaper zveřejnil fotografii obálky knihy Léonard de Vinci. Le Salvator Mundi, kterou vydal pařížský Louvre. Nic pozoruhodného. Nebýt toho, že Louvre doteď tvrdil, že žádnou takovou knihu nikdy nevydal.

Kauza začala v únoru 2020. Tehdy se novinářka Alison Cole dozvěděla, že v Louvru vznikla kniha věnovaná odbornému posouzení obrazu Salvator Mundi připisovanému Leonardovi. Jak známo, obraz se v roce 2017 (minulý týden to bylo přesně pět let) prodal v aukci za rekordních a stále neuvěřitelných 450,3 milionu dolarů. Od té doby není zřejmé, kdo je jeho novým vlastníkem (patrně ministerstvo kultury Saúdské Arábie, kterému ho věnoval tamní korunní princ), kde se nachází, a hlavně jestli opravdu prošel rukama renesančního génia.

Na přelomu let 2019 a 2020 se měl objevit na Leonardově velké výstavě v Louvru. Obraz byl ale na poslední chvíli z výstavy stažen a s ním i kniha, která měla shrnovat závěry expertů posuzujících jeho pravost. Novináři se následně dostali alespoň k výňatkům z publikace, jejíž existenci sice galerie popírala, ale která na naskenovaných citacích uváděla, slovy tehdejšího šéfa instituce, že jde opravdu o Leonarda.

Což bylo zvláštní. Protože hlavní hypotéza, proč obraz na výstavu do Louvru nezamířil, zněla, že státní galerie naopak autorství zpochybnila, a proto se prezident Macron rozhodl, že nabídku Saúdů obraz zapůjčit odmítne. Další teorií pak bylo, že se u obrazu nějak střetly zájmy…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte