Je jistě povzbuzující sledovat, jak teď některé důležité osobnosti Republikánské strany vystupují proti Donaldu Trumpovi. Zároveň ale stojí za pozornost, že mnohé z nich stály na jeho straně, když navrhoval zákaz vstupu muslimů do země, snažil se vydírat ukrajinského prezidenta, čelil pokusu o odvolání nebo se snažil změnit výsledek voleb. V jejich očích je Trumpovým skutečným hříchem pouze skutečnost, že začíná ztrácet popularitu.

Trumpův propad mezi republikány se ale může zastavit. Představte si třeba, že během kampaně v roce 2024 bude na straně republikánů bojovat rozmanité pole kandidátů: Ron DeSantis, Mike Pence, Mike Pompeo, Nikki Haley, Larry Hogan a Liz Cheney (kromě dalších možných kandidátů). Trump bude kampaň začínat s prořídlým pevným jádrem voličů, zajistí si ale obrovskou publicitu a v prvních kolech primárek získá největší podíl voličů. Nikde nepřekročí hranici 50 procent, většina států ale pracuje se systémem, v němž vítěz bere vše a Trump bude v čele, jedno klání za druhým. Jak nám připomíná Ronald Brownstein, to je přesně způsob, jakým se stal Trump kandidátem v roce 2016, kdy získal pouze 40 procent všech hlasů.

Kouzlo primárek

Voliči v právě ukončených volbách udělili republikánům pořádnou lekci, a ta se jasně soustředila okolo dvou témat: popírání výsledků voleb a potratů. Zdá se nicméně, že postoj změnili pouze nezávislí voliči a hrstka umírněných republikánů. A to nejsou lidé, kteří rozhodnou o výsledku republikánských primárek.

Z…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte