0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Civilizace6. 11. 20222 minuty

Půl je hotovo

Astronaut

Kam že ten svět spěje? Možná se něco dá vyčíst z prapodivného příběhu scénáře RCP 8.5.

Aby mohli spočítat, jak se změní klima, museli by vědci nejprve vědět, kolik znečištění ještě napumpujeme do ovzduší. Protože věštírny už z našeho akademického světa ponejvíce vymizely, klimatologové používají racionálnější náhražku: něco jako podmíněné hypotézy. Promyslí několik směrů, jimiž by se světová ekonomika mohla pohybovat, a ke každé eventualitě spočítají přibližné exhalace. A ježto systematičtí badatelé mají rádi pořádek, dali hlavy dohromady a sestavili sadu čtyř ukázkových scénářů, které pak svorně začaly používat všechny výzkumné týmy. Nejpesimističtější se jmenoval RCP 8.5.

↓ INZERCE

Předpokládal, že do konce století budeme spalovat pětkrát více uhlí. Před patnácti lety to byla patrně nejhorší, ale pořád reálná možnost. Čínská spotřeba v prvním desetiletí po roce 2000 rostla o devět procent ročně. Američané i Evropané plánovali desítky nových uhelných elektráren. Když klimatologové vložili scénář do svých matematických supermodelů, vyšlo jim, že by celosvětové teplotní průměry stouply o čtyři až pět stupňů proti dobám před průmyslovou revolucí. Jenže zhruba předloni se někteří výzkumníci začali škrábat na hlavě: Kolegové, poslyšte, tohle přece již není pesimistický, nýbrž prakticky nemožný scénář.

S fosilní energetikou se totiž podařilo šlápnout na brzdu dostatečně, abychom nejhorší zatáčku vybrali. RCP 8.5 už je historický exponát. Pořád to může dopadnout špatně, ale nikoli…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc