V roce 2018 oznámil čínský vědec, že se narodily první geneticky modifikované děti. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Sporné jsou i ty úmysly. Komu promluvil do duše Harariho Homo deus – stručné dějiny zítřka, musel se nutně zamyslet, zda jsme tu hranici mezi člověkem vzpřímeným a mutantem už překročili. Z pokusu Che Ťien-kchueje vyšla totiž živá dvojčata Lula a Nana. Autor ve hře na boha cílil na potlačení epidemie HIV. Jeho preventivní zásah měl znamenat, že by v budoucnu nebylo možné člověka HIV ani nakazit. V mém teoretickém pojetí nesmrtelnosti, které je možné dosáhnout chemicky, technologicky nebo geneticky, sáhl Che právě po té třetí možnosti, kde je nevratnost procesu tutová. Vědec šel do kriminálu a na genetické disciplíně ulpělo další podezření z manipulace se samotnou podstatou člověka.

Přitom lékařská genetika se ve svém etickém rámci nesnaží o nic jiného než o ovlivnění lidské reprodukce a zdravý vývoj nové generace. Toho dosahuje prevencí primární a sekundární. První spočívá v tom, že se při podezření na závažné postižení potomstva reguluje jeho samotné početí. A když už k početí dojde, nastupuje druhá, sekundární prevence. Jejím úkolem je co možná nejvíce minimalizovat škody početí, jehož výsledkem má být závažný zdravotní handicap. Je to citlivá disciplína a rozhodně do ní nepatří výběr rodičů s požadavkem na modré oči chlapečků a černé vlasy holčiček. Navíc se u ní nedá v soudobém pojetí doufat ani v rychlokvašení. Zdravotnická…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte