The First Televisied Presidential Debate
Pozor na zpocená čela. (Na pódiu Kennedy vlevo, Nixon vpravo) • Autor: Getty Images

Charisma vždy hrálo v americké politice důležitou roli. Byl to však rok 1960, konkrétně 26. září, a prezidentská televizní debata mezi J. F. Kennedym a Richardem Nixonem, která definitivně postavila styl na roveň obsahu, ne-li ještě výš. Alespoň tak to tvrdí jedna z největších legend tamní politiky. Když Nixon a Kennedy dorazili do chicagského studia televize CBS k historicky první televizní prezidentské debatě, bylo jasné, že jde o událost. Nikdo ale nejspíš nedohlédl, nakolik změní nepsaná pravidla politické soutěže.

Nešlo o první střetnutí mezi těmito politiky. Již v roce 1947 spolu v Pittsburghu jako čerství kongresmani debatovali o odborech – a jak tehdy sám Kennedy přiznal, „Nixon vyhrál a já si šel po svých“. Ne tedy doslova, nejdřív se oba vrátili nočním vlakem do Washingtonu a údajně si tahali sirkou, kdo dostane spodní postel (přičemž Nixon zase vyhrál). O třináct let později se střetli na podstatně větší scéně a Nixon byl opět favoritem. Jako viceprezident oblíbeného republikána Dwighta Eisenhowera byl vnímán coby zkušenější politik. Jeho protějšek, tehdy teprve 43letý senátor Kennedy, se naopak snažil rozptýlit obavy, že je na úřad amerického prezidenta příliš mladý (a příliš katolický).

Nic nenaznačovalo, že by šedesátiminutová debata měla tímto rozložením sil zamíchat. Kennedy nicméně mnohem lépe dostál nemilosrdným nárokům televizních kamer. Na debatu dorazil po týdnech kampaně v terénu opálený a v padnoucím tmavě modrém obleku. Nixon naopak nezvolil…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte