NATO summit in Madrid
Osamocen, neohrožen, s plánem. (Viktor Orbán na červnovém unijním summitu) • Autor: REUTERS

Jeden krok zpátky, dva dopředu. Říká se tomu paví tanec a je to oblíbená politická taktika maďarského premiéra Viktora Orbána. S její pomocí se mu podařilo přetvořit Maďarsko v zemi, kde téměř vše ovládá jeho státostrana Fidesz: média, úřady, podstatnou část soudnictví, ekonomiku, veřejné zakázky, vzdělávání nebo kulturu. To vše za podstatného finančního přispění Evropské unie, o níž zároveň Orbán už dvanáct let tvrdí, že se chystá maďarský národ pomocí mezinárodního spiknutí zničit. A značná část jeho spoluobčanů mu za to tleská – a hází hlasy do volební urny.

Před Orbánem aktuálně stojí zatím největší taneční výzva. Evropská komise zatím Maďarsku stále neuvolnila peníze z unijního Plánu obnovy, ale hlavně jeho vládě reálně hrozí pokuta ve výši 7,5 miliardy eur. To je třetina všech peněz, které má Maďarsko z Unie v příštích pěti letech dostat. O zmíněnou částku navrhuje komise unijní dotace Maďarsku zkrátit, jako trest za porušování zásad právního státu a zneužívání společných peněz. Jestli na zemi mohutná a bezprecedentní pokuta dopadne, bude jasné v listopadu.

Orbánovi kritici v tuto „facku“ doufají. Bylo by to poprvé, co se maďarskému premiérovi skutečně nevyplatilo to, co považují za porušování demokratických principů a unijních pravidel – byť v jejich očích přichází trest s mnohaletým zpožděním. Orbánova vláda minulý týden přestala s útoky na unijní instituce, protože tahle rétorika nepřinesla žádné úspěchy. Začala naopak s velkou diplomatickou a legislativní…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte